ارتشیان فراری در جمهوری آفریقای مرکزی دوباره به ارتش می‌پیوندند

صدها تن از فراریان ارتشی در جمهوری آفریقای مرکزی مجددا در "بانگی"، پایتخت، به ارتش می‌پیوندند.

در پی کودتایی که منجر به قدرت رسیدن شورشیان عمدتا مسلمان "سلکا" شد، بسیاری از نیروهای ارتش که مسیحی هستند، از بیم اقدام‌های تلافی‌جویانه، پست‌های خود را رها کرده بودند.

آنها اکنون برای ادامه خدمت در پایتخت مشغول ثبت نام در ارتش هستند.

برکناری آقای بوزیزیه توسط شورشیان جمهوری آفریقای مرکزی در حدود ۱۰ ماه پیش، باعث بروز هرج و مرج سیاسی در جمهوری آفریقای مرکزی شد.

از آن زمان خشونت در این جمهوری با گسترش اختلافات بین مسلمانان و مسیحیان رو به افزایش گذاشت.

اما آلکساندر فردیناند گویندت، رئیس جمهوری موقت اعلام کرد که دوران هرج و مرج به پایان رسیده است.

میشل جوتودیا که اولین رهبر مسلمان جمهوری آفریقای مرکزی بود، سه روز پیش، جمعه ۱۰ ژانویه تحت فشار دولت‌های منطقه‌ای، مجبور به کناره گیری از مقام خود شد.

میشل جوتودیا پیش از این در برابر فشارها برای استعفا مقاومت می‌کرد.

ادامه انتقامجویی

Image caption گوانجا ماگوار به بی‌بی‌سی گفت که او گروه را به منظور حمله هدایت می‌کرد

در همین حال مردی که خود را "مد داگ" یا سگ دیوانه معرفی می کند به بی‌بی‌سی گفته از مرد مسلمانی که اعضای خانواده‌اش را کشته بود، انتقام گرفته و او را خورده است.

کوانجا ماگلوار، معروف به مد داگ می‌گوید که همراه با گروهی از جوانان مسیحیان به فردی مسلمان در پایتخت حمله برده، او را کشته و سپس به آتش کشیدند.

به گفته آقای ماگلوار آنها از این بابت بسیار "خشمگین" بودند که این فرد مسلمان همسر باردار، خواهر همسر و فرزندش را کشته بود.

سپس این گروه "خشمگین" به رهبری ماگلوار تصمیم گرفتند برای انتقامجویی فرد مسلمان را بکشند.

تصاویر ویدیویی که از این حمله منتشر شده، آقای ماگوار را در حال خوردن پای فرد مقتول نشان می‌دهد.

با آنکه آقای جوتودیا پیش از برکناری‌اش شبه نظامیان مسلمان را خلع سلاح کرد، فعالیت آنها هنوز به پایان نرسیده و گروههای مسلح مسیحی اینک برای انتقام‌گیری حمله به مسلمانان را در جمهوری آفریقای مرکزی آغاز کرده‌اند.

از زمان به قدرت رسیدن میشل جوتودیا در سال گذشته، در اثر خشونت‌های قومی میان مسلمانان و مسیحیان یک پنجم جمعیت آن کشور از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

تنها در ماه گذشته بیش از ١٠٠٠ نفر در اثر خشونتهای قومی جان خود را از دست دادند.

سازمان ملل می‌گوید که نیمی از جمعیت پایتخت، آواره شده اند و بیش از دو میلیون نفر در آن کشور به کمکهای فوری بین‌المللی نیاز دارند.

مطالب مرتبط