روزنامه‌نگاران خواستار آزادی فوری سه خبرنگار شبکه الجزیره در مصر شدند

Image caption خبرنگاران بازداشت شده از چپ به راست: باهر محمد، محمد فهمی و پیتر گرست

بیش از ۴۰ روزنامه‌نگار و سردبیر رسانه‌ها با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری سه روزنامه‎نگار شبکه خبری الجزیره شده‌اند که در مصر تحت بازداشت به سر می‌برند.

مقامات مصری پیتر گرست، محمد فهمی و باهر محمد از روزنامه‌نگاران شبکه الجزیره در قاهره را به اتهام همکاری با گروه اخوان‌المسلمین در ۲۹ دسامبر بازداشت کردند.

این بیانیه علاوه بر درخواست آزادی فوری این سه نفر، خواستار آزادی سایر خبرنگارانی شده است که بعضی از آنها بیش از پنج ماه است که در مصر تحت بازداشت به سر می‌برند.

روزنامه‌نگاران ارشد بی‌بی‌سی، نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان در میان امضا‌کنندگان این بیانیه هستند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "بازداشت این خبرنگاران موضوع آزادی رسانه‌ها در مصر را زیر سوال برده است."

امضا کنندگان این بیانیه در ادامه نوشته‌اند: "ما اعتقاد راسخ داریم که رعایت حقوق روزنامه‌نگاران و اجازه جریان پیدا کردن آزاد اطلاعات به نفع مصری‌ها و تمام جهان است."

جرمی بوون، سردبیر مسائل خاورمیانه و لیز دوست، خبرنگار ارشد بین المللی بی‌بی‌سی همچنین کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان و جوزف خان، سردبیر مسائل بین‌المللی روزنامه نیویورک تایمز در میان امضا کنندگان بیانیه هستند.

نشر اکاذیب

در قسمتی از بیانیه نوشته شده است که آقایان گرست ، فهمی و محمد "تحت شرایط بسیار سختی در زندان" به سر می‌برند.

خبرنگاران بازداشت شده که برای بخش انگلیسی شبکه خبری الجزیره کار می‌کردند، اواخر ساعت‌ کاری روز یکشنبه (۲۹ دسامبر)، بازداشت شدند.

وزارت کشور مصر با صدور بیانیه‌ای گفت که دوربین‌ها و دیگر تجهیزات این افراد از چند اتاق هتلی در قاهره ضبط شده است.

در این بیانیه، خبرنگاران بازداشت شده به "نشر اکاذیب" و "صدمه زدن به امنیت ملی" مصر متهم شدند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که دادستان‌ها در مصر این سه نفر را به عضویت به گروه غیر قانونی و تروریستی اخوان‌المسلمین و ترویج اهداف آنها متهم کرده‌اند.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می‌گوید دست‌کم ۵ روزنامه نگار دیگر در طی پنج ماه گذشته در مصر بازداشت شده‌اند.

غسان ابو‌حسین، سخنگوی شبکه الجزیره گفته است که "بازداشت این خبرنگاران تلاشی برای بدنامی ما و ایجاد خشونت علیه گزارشگران است."

مقامات مصری شبکه الجزیره را متهم کرده‌اند که از زمان برکنار شدن محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین توسط ارتش، این شبکه به جانبداری از گروه اخوان المسلمین پرداخته است.

مطالب مرتبط