مرزبانان قرقیز خود را برای 'حمله احتمالی از تاجیكستان' آماده می‌کنند

مرز بین تاجیکستان و قرقیزستان حق نشر عکس askar baymuratov
Image caption مقامات تاجیک و قرقیز همد‌گر را به آغاز درگیری اخیر متهم کرده‌اند

دولت قرقیزستان سفیر خود در تاجیکستان را برای "مشاوره" در مورد حوادث اخیر در مرز دو کشور در منطقه بین اسفره و بادکند به بیشکک فرا خوانده است.

در این باره تارنمای رسمی وزارت امور خارجه قرقیزستان اطلاع داده و نوشته است، که اورمت سره له‌یف، سفیر این کشور در تاجیکستان روز ۱۴ ژانویه به بیشکک، پایتخت قرقیزستان فراخوانده شد.

وزارت خارجه قرقیزستان می‌گوید، که فراخوان سفیر به منظور "مشاوره" در ارتباط با واقعه‌ای که روز ۱۱ ژانویه در ولایت بادکند، در فاصله‌ای نزدیک به مرز تاجیکستان و قرقیزستان "با استفاده از اسلحه گرم" رخ داد، صورت گرفته است.

روز ۱۱ ژانویه در یک درگیری بین مرزبانان تاجیک و قرقیز در منطقه مرزی بین ناحیه اسفره تاجیکستان و ولایت بادکند قرقیزستان دستکم شش مرزبان قرقیز و دو مرزبان تاجیک زخمی شدند. این درگیری پس از آن شروع شد که گروهی از مرزبانان و اتباع قرقیز می‌خواستند در منطقه مورد بحث دو کشور جاده‌ای اتوموبیلرو بسازند.

مقامات تاجیک و قرقیز همدیگر را به شروع کردن تیراندازی متهم کرده‌اند. این درگیری در حالی رخ داد که روز ۷ ژانویه میان مقامات تاجیک و قرقیز توافقی در مورد نظارت مشترک بر مناطق مرزی مورد بحث دو کشور حاصل شده بود.

در همین حال، خبرگزاری "۲۴کگ" قرقیزستان نوشته که المازبیک آتمبایف، رئیس جمهوری آن کشور، امروز جلسه‌ای با رهبران نهادهای امنیتی و انتظامی و نظامی آن کشور انجام داده و مسائل مرزی را با آنها بررسی کرده است.

گفته می‌شود آقای آتمبایف گزارش حکومت و ساختارهای قدرتی را در باره وضعیت مرز شنیده و دستور داده است، که تدابیر برای تأمین امنیت ساکنان مناطق مرزی و بهتر ساختن زیربناها و شرایط زیست آنها تقویت داده شود.

وی همچنین مقامهای ذیربط قرقیزیستان را موظف کرده که فرایند تعیین خطوط مرزی با تاجیکستان را "با توجه به منافع ملی" تسریع کنند.

از سویی دیگر، خبرگزاری "۲۴کگ" از قول منابع نظامی قرقیزستان خبر داده که تنش در مرز با تاجیکستان امروز دوباره شدت گرفته است.

به گفته این منابع، امروز مقامات تاجیکستان در نامه‌ای از مقامات قرقیز خواسته‌اند که به ساختمان یک جاده در منطقه مرزی مورد بحث دو طرف خاتمه دهند، در غیر این صورت تاجیکستان "از زور استفاده خواهد کرد."

شاهدان عینی گفته‌اند که در نزدیکی خط مرزی تراکم نظامیان از هر دو طرف دیده می‌شود.

همچنین اداره مرزبانی قرقیزستان اطلاع داده است که نیروهای مرزبان قرقیز خود را برای حمله احتمالی نظامی از جانب تاجیکستان آماده می‌کنند.

دفتر مطبوعاتی این نهاد نوشته است: "وضعیت در منطقه مرزی آقسای همچنان وخیم است. امروز ساعت ۱۷ مذاکره میان نهادهای مرزبانی دو کشور دایر شد، که در آن جانب تاجیکستان موضع خود را در مورد ممانعت از ساختمان جاده کوکتاش-آقسای ابراز داشت. مرزبانان تاجیک، که در مذاکره شرکت داشتند، همگی لباسهای جنگی و مانع گلوله بر تن داشتند."

اداره مرزبانی قرقیزستان می‌گوید که برای دفاع از تمامیت ارزی این کشور همه تدابیر، از جمله آمادگی دفاعی در برابر حمله احتمالی از جانب تاجیکستان را به اجرا گذاشته است.

"مسایل همکاری با همه ساختارهای قدرتی بررسی شد، اداره مرزبانی قرقیزستان اعلام می‌کند که اعمال پرخاشجویانه مقامات مرزبانی تاجیکستان وضعیت را وخیم‌تر کرده و این امر به توسعه همکاریهای دوستانه و حسن همجواری دو کشور مساعدت نمی‌کند."

مقامات قرقیز از جانب تاجیکستان خواسته‌اند که "همه مسائل را با راه مسالمت‌آمیز و در گرد میز مذاکره حل کند، نه با نمایش نیرو (زور)."

در مقابل، مقامات تاجیکستان از هر گونه ابراز نظر در باره وضعیت مرز با قرقیزستان خودداری می‌کنند. معلوم نیست، که مقامات تاجیک چه تدابیری برای جلوگیری از ناآرامی در مرز در نظر گرفته‌اند و آیا خود را برای حملات احتمالی از سوی قرقیزستان آماده کرده‌اند یا خیر.

اما یک منبع از وزارت خارجه تاجیکستان به بی بی سی گفت، که شام امروز در این وزارتخانه جلسه ویژه‌ای دایر شده و مسئولان وضعیت مرز را بررسی کرده‌اند، هرچند این منبع از اراه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

صبح امروز داداستانی ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، اعلام کرد، که در مورد درگیری مرزی روز ۱۱ ژانویه پرونده جنایی باز کرده است. مقامات دادستانی گفتند که در این حادثه مرزبانان قرقیز نخست به سوی مرزبانان تاجیک گلوله شلیک کرده‌اند.

مطالب مرتبط