دولت بریتانیا درباره همکاری در حمله به معبد طلایی سیک‌ها تحقیق می‌کند

حق نشر عکس ap
Image caption حمله به معبد طلائی که عملیات ستاره آبی نام داشت برای بیرون راندن جدائی طلبان سیک بود

دیوید کامرو ن نخست وزیر بریتانیا دستور داده است تا در باره حمله به معبد طلائی سیک‌ها که همزمان با دوران نخست وزیری مارگارت تاچر در سال ۱۹۸۴ روی داد، تحقیق شود.

این دستور پس از آن صادر شد که یکی ازنمایندگان پارلمان بریتانیا گفت مدارکی را به چشم خود دیده است که نشان می دهد دولت خانم تاچر در حمله به معبد طلائی سیک‌ها در سال ۱۹۸۴ همکاری داشت.

دولت هند با حمله به معبد طلایی می‌خواست جدایی‌طلبان سیک را که در این معبد پناه گرفته بودند از این محل بیرون براند.

تام واتسون، نماینده پارلمان، به بی بی سی گفت براساس اسنادی که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌، دولت مارگارت تاچر درحمله به معبد طلائی سیک ها در آمریتسار بادولت هند همکاری کرد.

در پی این عملیات، جامعه جهانی سیک‌ها حمله به یکی از اماکن مقدس و کشتن هم کیشان خود را شدیدا محکوم کرد.

به گفته دولت هند، در این حمله بیش از ۴۰۰ نفر از جمله ۸۷ نظامی هندی کشته شدند اما سیک‌ها شمار کشته شدگان را بیش از هزار تن دانسته و گفته‌اند که تعدادی از آنان از زائران این معبد بودند.

سیک‌هایی که در معبد طلائی پناه گرفته بودند خواستار جدایی از هند و تشکیل کشور مستقل خود بودند.

به گفته آقای واتسون ، یکی از مدارک نشان می دهد که خانم تاچر مجوز همکاری نیروهای ویژه بریتانیایی با دولت هند را صادرکرده بود.

آقای واتسون همچنین اظهار داشته که دو نامه از اسنادی که به تازگی از طبقه بندی محرمانه در آمده گواه این همکاری است. این نامه ها در یک سایت اینترنتی به نام " اخراج پناهندگان را متوقف کنید." انتشار یافته اند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از وزیر خارجه این کشور خواسته است تا فورا در مورد این اسناد تحقیق کند.