'فشار' بر ائتلاف ملی سوریه برای شرکت در مذاکرات صلح

Image caption رایزنی های آمریکا و روسیه در مورد نشست ژنو دو در مورد بحران سوریه ادامه دارد

ائتلاف ملی سوریه، مهم‌ترین جناح سیاسی مخالف بشار اسد در خارج از سوریه، می‌گوید که آمریکا و بریتانیا به این ائتلاف هشدار داده‌اند که در صورت خودداری از حضور در مذاکرات صلح ژنو ۲، در کمک‌هایشان به این ائتلاف تجدید نظر خواهند کرد.

در ائتلاف ملی بر سر شرکت در مذاکرات ژنو اختلاف نظر عمیق وجود دارد. قرار است که اعضای ائتلاف روز جمعه این هفته موضوع شرکت یا عدم شرکت در مذاکرات ژنو را به رای بگذارند.

سازمان ملل متحد، آمریکا و روسیه سخت در تلاشند که جناح‌های درگیر در سوریه را برای شرکت در نشست ژنو ۲ که قرار است از روز ۲۲ ژانویه در سوییس برگزار شود، دور هم جمع کنند.

یک مقام ائتلاف ملی سوریه که نخواسته است نامش فاش شود به خبرنگاران گفته است: «ایالات متحده و بریتانیا به ما می‌گویند که به ژنو بروید.»

او می‌گوید: «آن‌ها به وضوح می‌گویند که اگر نرویم آن طور که در حال حاضر به ما کمک می‌کنند دیگر به ما کمک نخواهند کرد و ما اعتبارمان را در جامعه بین المللی از دست خواهیم داد.»

این مقام گفت که کشورهای دیگر، ائتلاف ملی سوریه را تا این اندازه تحت فشار قرار نداده‌اند.

او می‌گوید: «فرانسه از ما می‌خواهد که به ژنو برویم اما می‌گوید تصمیم ما هر چه باشد باز هم از ائتلاف حمایت می‌کند. عربستان سعودی و ترکیه نیز موضعی مشابه دارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که ما به ژنو برویم اما اگر نرویم و نشست بی‌نتیجه باشد، کمک‌هایشان را قطع نخواهند کرد.»

این فعال مخالف حکومت سوریه گفته است که حمایت آمریکا و بریتانیا برای ائتلاف ملی مهم است و خاتمه آن می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد. او در عین حال، جدی بودن هشدار بریتانیا و آمریکا را زیر سوال برده است.

او گفت: «چه گزینه دیگری وجود دارد؟ آن‌ها از یک طرف با یک دیکتاتور بی‌رحم مواجه‌اند که از سلاح شیمیایی استفاده کرده است و در طرف دیگر با القاعده. بنابراین اگر با ما تعامل نکنند با چه کسی می‌توانند تعامل داشته باشند؟»

مخالفت گروه های جهادی

Image caption گروه های جهادی در سوریه مذاکرات صلح برای حل بحران را مشروع نمی دانند

گروه های جهادی تندروی مخالف بشار اسد که بر کناره گیری او از قدرت تاکید دارند مذاکرات آتی در ژنو را رد می کنند و ائتلاف ملی سوریه را نیز به رسمیت نمی شناسند.

ائتلاف ملی سوریه نیز تاکید کرد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، «نباید هیچ نقشی در دوره انتقال» داشته باشد. این در حالیست که دولت سوریه تعیین پیش شرط برای گفتگوهای ژنو رد کرده است.

بریجت کندال، خبرنگار امور دیپلماتیک بی‌بی سی، می‌گوید موضع رسمی دولت بریتانیا این است که به کمک به ائتلاف ملی سوریه ادامه خواهد داد.

او می‌گوید که تلاش دولت بریتانیا برای متقاعد کردن ائتلاف ملی سوریه به حاضر شدن در یک نشست بین المللی که نمایندگان دولت بشار اسد نیز در آن حضور خواهد داشت، بسیار دشوار بوده است.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که دولت سوریه ممکن است اجازه دسترسی کمک‌های انسان دوستانه به مردمی که در بعضی نقاط کشور بین نیروهای دولتی و شورشیان گرفتار مانده‌اند را بدهد.

آقای لاوروف پس از دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت که دو طرف همچنین درباره امکان آتش‌بس در برخی از نقاط کشور بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

پیش‌تر وزرای امور خارجه کشورهای موسوم به «دوستان سوریه» در نشستی در پاریس تاکید کرده بودند که نشست ژنو تنها راه رسیدن به راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران است.

آمریکا گفته است که ایران، به عنوان یکی از حامیان اصلی دولت بشار اسد در سوریه، اگر نتایج کنفرانس ژنو ۱ را بپذیرد، به نشست ژنو ۲ دعوت می‌شود.

شرکت‌کنندگان در کنفرانس ژنو ۱ بر عدم حضور بشار اسد در آینده سوریه تاکید کرده بودند، موضوعی که به گفته ناظران، ایران با آن مخالف است.