نعره شیرها در غرب آفریقا 'خاموش' می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption در سال ۲۰۰۵، گزارش شده بود که شیرهای غرب آفریقا در ۲۱ قلمرو حفاظت شده زندگی می کنند اما این تحقیق تازه نشان می دهد که اکنون آنها فقط در چهار منطقه حفاظت شده یافت می شوند

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که نسل شیرها در غرب قاره آفریقا در حال انقراض است. بنابر این تحقیق، تنها ۴۰۰ قلاده شیر در این منطقه آفریقا باقی مانده است.

این تحقیق توسط سازمان غیردولتی پنترا ( Panthera) در هفده کشور غربی آفریقا صورت گرفته و انجام آن ۶ سال به طول انجامیده است.

محققان که سلسله‌های شیرها از کشورهای نیجریه تا سنگال را زیر نظر گرفته بودند، متوجه شدند در حال حاضر تنها حدود ۲۵۰ قلاده شیر بالغ در این مناطق وجود دارند. این آمار می تواند هشداری جدی برای خطر انقراض نسل شیرها در این منطقه آفریقا تلقی شود.

شیرهای غرب آفریقا به لحاظ ژنتیکی گونه ای متمایز از دیگر شیرهای آفریقایی هستند.

در سال ۲۰۰۵، گزارش شده بود که شیرهای غرب آفریقا در ۲۱ قلمرو حفاظت شده زندگی می‌کنند اما این تحقیق تازه نشان می‌دهد که آنها اکنون تنها در چهار منطقه حفاظت شده یافت می‌شوند.

فیلیپ هنشل، از اعضای تیم تحقیقاتی پنترا می‌گوید شیرها اکنون تنها در یک صدم قلمرویی زندگی می‌کنند که پیش‌تر در پهنه آن نعره می‌کشیدند. ۹۹ درصد از اقلیم زیست آنها توسط انسانها به شهر و روستا یا زمین و باغ زراعی تبدیل شده است.

سازمان غیردولتی پنترا در تلاش است تا نام شیر غرب آفریقا را وارد فهرست حیوانات در معرض انقراض کند.

کشورهای غرب آفریقا سالهاست که با فقر، جنگ و بیماریهای مهلکی چون ایدز دست و پنجه نرم می‌کنند و علاوه بر غفلت از منابع طبیعی و حیوانی، دولت‌های این کشورها قادر به اختصاص بودجه برای محافظت از گونه‌های جانوری کمیاب و در معرض خطر نیستند.

مطالب مرتبط