'نیمی از مردم سوریه' به کمک فوری نیاز دارند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با گذشت سه سال از آغاز درگیری‌ها در سوریه، حدود شش و نیم میلیون نفر از مردم این کشور آواره شده اند

دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده است دست کم نیمی از مردم سوریه نیازمند دریافت فوری کمک‌های بشر دوستانه اند. این بزرگترین درخواست کمک سازمان ملل متحد در تاریخ برای حل یک بحران است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه (پانزدهم ژانویه - ۲۵ دی) اعلام کرد کشورهای شرکت‌کننده کنفرانس بین المللی در کویت متعهد شده اند حدود دو و نیم میلیارد دلار به آسیب دیدگان جنگ سوریه کمک کنند. این در حالی است که هدف برگزارکنندگان کنفرانس جمع آوری حدود شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی برای یاری رساندن به بیش از ۹ میلیون سوری است که در خلال جنگ‌های داخلی سه سال گذشته با مصائب گوناگونی روبرو شده اند.

جنگ داخلی سوریه، اکنون بزرگ‌ترین بحران انسانی جهان لقب گرفته و در سه سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته بر جای گذاشته است.

در همین حال، معاون وزیر خارجه سوریه می‌گوید نمایندگان نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورهای غربی به منظور مبارزه با رشد گروه‌های جهادی در میان مخالفان دولت به دمشق رفته و با نمایندگان دولت سوریه دیدار کرده اند؛ هر چند بریتانیا هرگونه همکاری با دمشق برای مبارزه با اسلامگرایان را تکذیب می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا هم ادعای فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه را تکذیب کرده و گفته "این مضحک است که (کاخ سفید) با دولت اسد برای مقابله با این تهدید همکاری کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service

افزایش و قدرت گرفتن گروه‌های جهادی در سوریه که اغلب متشکل از پیکارجویان غیر سوری‌اند، در هفته‌های اخیر نگرانی های فراوانی ایجاد کرده است. این گروه‌ها که بعضی از آنها با گروه القاعده مرتبط اعلام شده اند، در درگیری با مخالفان دولت و گاه حمله به مردم، کارزارهای خونینی را رقم زده اند.

در تاره‌ترین این روبدادها، روز چهارشنبه (پانزدهم ژانویه) گروه ناظران سوریه که دفتر آن در بریتانیا است، اعلام کرد ۲۶ نفر در جریان انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر شمالی جرابلس کشته شدند که اکثر آنها از نیروهای مسلح مخالف دولت بوده اند. مسئولیت این انفجار به گروه "حکومت اسلامی عراق و شام" نسبت داده شده که با القاعده مرتبط است.

با گذشت سه سال از آغاز درگیری‌ها در سوریه، حدود شش و نیم میلیون نفر از مردم این کشور ناچار به ترک خانه و دیار خود شده اند. بسیاری از آنها اکنون در اردوگاه‌های موقت خارج شهرهای بزرگی چون حلب زندگی می‌کنند و از امکانات بسیار محدودی برای ادامه حیات برخورداند.

در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از قحطی و گرسنگی در مناطق مختلف سوریه منتشر شده است؛ در بعضی از این مناطق نیروهای دولتی نواحی تحت کنترل مخالفان را محاصره کرده اند و خطوط ارتباطی ارسال مواد و تجهیزات ضروری به داخل شهرها را مسدود کرده اند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه در کنفرانس کویت حاضر بود، ضمن اعلام کمک ۳۸۰ میلیون دلاری آمریکا به سازمان ملل متحد، ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده دست کم در مناطقی از سوریه میان طرفین درگیری آتش بس اعلام شود تا امکان ارسال کمک‌های بشر دوستانه به ساکنان این مناطق میسر شود.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط