رابرت گیتس: آیا کشورهای عرب بدون سرکوب می‌توانند باقی بمانند

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption رابرت گیتس جمهوریخواه تنها وزیر دفاع در تاریخ آمریکا است که به دولتی که سکاندارش حزب دموکرات بود، راه پیدا کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا این سئوال را مطرح کرده که آیا برخی از کشورهای عرب، مانند سوریه، عراق و لیبی بدون داشتن حکومت‌های استبدادی و سرکوبگر می‌توانند به حیات خود ادامه دهند یا نه.

آقای گیتس در مصاحبه با برنامه هاردتاک بی بی سی، این کشورها را کشورهایی خواند که به طور تصنعی ایجاد شده‌اند و ملت‌هایشان را اقوام و طوایفی تشکیل می‌دهند که دارای خصومت تاریخی با یکدیگر هستند.

وزیر دفاع سابق آمریکا همچنین گفته است که دولت آمریکا در مواجهه با بحران‌های منطقه‌ای مانند اختلاف شیعیان و سنی‌ها یا تعارض اسلامگرایان و سکولارها، فاقد استراتژی مشخصی است.

کتاب خاطرات رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا قرار است طی چند روز آینده منتشر شود.

او در این کتاب در باره خاطراتش از خدمت در چندین دولت از جمله دولت جورج بوش و باراک اوباما نوشته و انتشار بخش‌هایی از این کتاب در نشریات با واکنش‌هایی رو به رو شده است.

رابرت گیتس اولین شخص در تاریخ آمریکاست که با وجود تعلق به حزب جمهوریخواه، سمت وزارت دفاع در یک دولت به رهبری رئیس جمهوری دموکرات را بر عهده داشت.

رابرت گیتس ۴۷ سال پیش به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پیوست و سپس به عنوان عضو نیروی هوایی آمریکا در جنگ ویتنام شرکت کرد.

در دوران حکومت جیمی کارتر به شورای امنیت ملی آمریکا راه یافت که ریاست آن را زیبگنیو برژینسکی به عهده داشت. در دوران رونالد ریگان، آقای گیتس از بلندپایگان سازمان سیا بود و در اوایل زمامداری جورج بوش (پدر) به ریاست این سازمان منصوب شد

پس از کناررفتن از سازمان سیا، گیتس ریاست دانشگاه A&M تگزاس را به عهده گرفت.

اواخر سال ۲۰۰۶، در حالی که سیاست‌های دونالد رامسفلد در وزارت دفاع آمریکا در زمینه دو جنگ افغانستان و عراق به بن‌بست رسیده و انتخابات کنگره نیز شکست ملموسی را برای حزب جمهوریخواه در پی آورده بود، جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری جمهوریخواه، او را به سمت وزارت دفاع منصوب کرد.

پس از انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری، آقای گیتس همچنان در سمت وزارت دفاع باقی ماند و این مقام را تا تابستان سال ۲۰۱۱ حفظ کرد.

مطالب مرتبط