دادگاه ویژه لبنان محاکمه غیابی متهمان قتل حریری را آغاز کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption محل بمب گذاری که به قتل رفیق حریری انجامید

نزدیک به نه سال پس از قتل رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، دادگاه ویژه رسیدگی به این قتل امروز (پنجشنبه) در شهر لاهه (هلند) محاکمه غیابی متهمان را آغاز کرد.

این اولین باری است که یک دادگاه بین المللی به اتهام تروریسم رسیدگی می کند و همچنین اولین بار پس از محاکمات نورمبرگ پس از جنگ جهانی دوم است که یک دادگاه بین المللی به اتهامات متهمان رسیدگی غیابی می کند.

در صحنه سیاسی دو قطبی لبنان، یک جناح سیاسی مشتاق آغار کار این دادگاه بوده است در حالی که جناح دیگر برگزاری دادگاه را تلاشی سیاسی برای تضعیف موقعیت مخالفان اسرائیل می داند.

پنج متهم همگی با گروه حزب الله لبنان مرتبط هستند.

رفیق حریری و وارثان سیاسی او از جامعه سنی مذهب لبنان هستند که تحت حمایت حکومت عربستان سعودی قرار دارند. حزب الله گروهی شیعه مذهب است که از سوی سوریه حمایت می شود.

در این شرایط، این خطر وجود دارد که دادگاه سبب افزایش تنشهای جناحی در لبنان شود و حتی به اعمال خشونت بیانجامد.

محمد شطح، وزیر سابق دارایی لبنان و یکی از نزدیکترین مشاوران رفیق حریری تنها چند هفته پیش از آغاز به کار دادگاه، در یک بمبگذاری در بیروت کشته شد.

محل انفجار این بمب کمتر از نیم کیلومتر با محل انفجار بمبی فاصله داشت که در فوریه سال ٢٠٠٥ رفیق حریری و ٢١ نفر دیگر را کشت.

فرزند آقای شطح می گوید که قتلهای سیاسی در تاریخ معاصر لبنان "عادی" شده اند.

در هفته های اخیر، هم سفارت ایران در منطقه شیعه نشین جنوب بیروت هدف بمب گذاری قرار گرفت و هم مساجد سنی در شهر طرابلس در شمال لبنان.

اما علی رغم بمب گذاریهای اخیر و درگیریهای دو جناح لبنانی موافق و مخالف سوریه، تنش ها در سطح ملی به خشونت گسترده نیانجامیده است و مردم لبنان تمایلی به بازگشت به شرایط دوران جنگ داخلی سالهای ١٩٧٥ تا ١٩٩٠ را ندارند.

با این که کیفرخواست هایی علیه پنج نفر مرتبط با حزب الله در سال ٢٠١١ صادر شد، حسن نصرالله، رهبر حزب الله گفته است که قتل رفیق حریری کار اسرائیل بوده است.

او گفته هدف اسرائیل تضعیف رهبران مقاومت لبنان و ایجاد تنشهای مذهبی در آن کشور میان سنی ها و شیعیان بوده است.

دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به قتل رفیق حریری ممکن تا کنون ٣٢٥ میلیون دلار خرج داشته است و انتظار می رود که چندین ماه و حتی چندین سال برقرار بماند تا به تمامی اسناد رسیدگی کند.

برخی می گویند که با توجه به ناپدید شدن متهمان تشکیل دادگاه با مخارج بسیار کلان آن عملا چیزی جز اتلاف وقت و کار و پول نبوده است.

دادگاه خود مورد انتقاد قرار دارد و مخالفان آن می گویند که با انگیزه سیاسی خاص تشکیل شده و نسبت به یک گرایش خاص سیاسی سمپاتی دارد.

اما سخنگوی دادگاه به بی بی سی گفته است که حتی در غیاب متهمان باید به دنبال کشف حقیقت بود. او گفته متهمان به عنوان فرد محاکمه خواهند شد نه به عنوان اعضای حزب الله.

سعد، فرزند رفیق حریری که از پاریس جنبش لبنانی موسوم به ١٤ مارس را هدایت می کند، کار دادگاه را در صورت محکومیت متهمان، یک پیروزی سیاسی تلقی خواهد کرد.

مطالب مرتبط