آغاز محاکمه غیابی متهمان ترور نخست‌وزیر پیشین لبنان

حق نشر عکس AFP
Image caption متهمان پرونده دستگیر نشده‌اند و محاکمه آنان در دادگاه بین‌المللی به صورت غیابی صورت می‌گیرد

رسیدگی غیابی به پرونده متهمان ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، آغاز شده است.

۹ سال پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان و از سیاستمداران منتقد سوریه، روز پنجشنبه، ۲۶ دی (۱۶ ژانویه)، دادگاه بین المللی ویژه لبنان، مستقر در لاهه هلند، محاکمه چهار تن از متهمان این پرونده را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های غربی، مصطفی بدرالدین (۵۲ ساله)، سلیم عیاش (۵۰ ساله)، حسین عنیسی (۳۹ ساله) و اسد صبرا (۳۷ ساله) متهمان این پرونده، عضو جنبش حزب الله لبنان، گروه شیعی تحت حمایت ایران و سوریه، هستند.

خبرگزاری ایرانی تسنیم در گزارشی پیرامون آغاز محاکمه متهمان پرونده ترور رفیق حریری گفته است حسین عنیسی و اسد صبرا از ماموران امنیتی لبنان بودند و متهم هستند پس از وقوع انفجار، با انتشار یک ویدیوی جعلی، وانمود کردند که گروهی به نام جماعت النصر و الجهاد مسئول این ترور بوده است.

متهمان پرونده دستگیر نشده‌اند و رسیدگی به پرونده اتهامی آنان به طور غیابی صورت می‌گیرد.

مدت کوتاهی قبل از آغاز محاکمه، یک انفجار انتحاری در نزدیکی یک ساختمان دولتی در شهر همل در دره بقاع که از مراکز قدرت حزب‌الله است، رخ داد. در اثر این انفجار، دست کم چهار نفر کشته و تعداد دیگری زخمی شده‌اند.

سال گذشته، دادخواست دادستانی دادگاه علیه حبیب مهری (۴۸ ساله) متهم دیگر این پرونده صادر شد اما زمان رسیدگی به پرونده اتهامی او مشخص نیست. این فرد نیز از اعضای حزب‌الله معرفی شده است.

ترور حریری

روز ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵، انفجار شدیدی در بیروت روی داد که در اثر آن، رفیق حریری و بیست و یک نفر دیگر کشته و بیش از دویست و بیست تن دیگر زخمی شدند.

حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران حریری خواستار "اجرای عدالت" در مورد متهمان پرونده شده‌اند

در آن زمان، نیروهای نظامی و امنیتی سوریه پس از حدود سی سال، همچنان در لبنان حضور داشتند در حالی که برخی گروه‌ها و سیاستمداران لبنانی، از جمله رفیق حریری، خواستار خروج آنان بودند.

انفجار بیروت به یک رشته اعتراضات گسترده علیه حضور نظامی سوریه در لبنان انجامید که همراه با فشار کشورهای غربی، دولت سوریه را ناگزیر کرد چند ماه بعد نیروهای خود را از لبنان خارج کند.

در سال ۲۰۰۷، شورای امنیت سازمان ملل دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری را تاسیس کرد. این تصمیم با استقبال سیاستمداران و تشکل‌های مخالف سوریه مواجه شد اما گروه‌های طرفدار سوریه، به ویژه حزب‌الله لبنان، با رد همکاری با این دادگاه، محاکمه متهمان را "سیاسی" خوانده‌اند.

حزب‌الله هر گونه ارتباطی با ترور رفیق حریری را تکذیب کرده و در مقابل، گفته است که مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد اسرائیل در این ترور دست داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حزب‌الله لبنان تاکید دارد که که دادگاه بین‌المللی به مدارک موجود در باره ارتباط اسرائیل با ترور حریری ترتیب اثر نداده است.

با آغاز محاکمه، گروهی از طرفداران رفیق حریری در برابر محل دادگاه تجمع کردند و خواستار محکومیت متهمان شدند. در بیروت نیز، طرفداران رفیق حریری با نصب پلاکاردهایی در نزدیکی محل ترور او، از دادگاه خواستند "عدالت" را اجرا کند.

مطالب مرتبط