حمایت بانک توسعه آسیایی از طرح راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان

سی سی یو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای یو گفت، که بانک توسعه آسیایی تصمیم گرفته است، که در سال 2015 برای بنیاد قسمت تاجیکستانی این راه آهن به مقدار 100 میلیون دولار به تاجیکستان سرمایه وارد کند

بانک توسعه آسیایی می‌گوید که در صدد است در سرمایه‌گذاری طرح راه آهن تاجیکستان-ترکمنستان-افغانستان به طور فعال شرکت کند.

سی سی یو، مسئول دفتر بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان، روز پنج‌شنبه ‌۱۶ ژانویه در یک نشست خبری در شهر دوشنبه گفت که از جمله این بانک برای تهیه مستندات فنی و اقتصادی این طرح یک میلیون دلار تخصیص داده است.

به گفته آقای یو، بانک توسعه آسیایی تصمیم گرفته است در سال ۲۰۱۵ برای بنیاد قسمت تاجیکستانی این راه آهن به مقدار ۱۰۰ میلیون دلار به تاجیکستان سرمایه وارد کند.

اما هنوز روشن نیست که این مبلغ وام خواهد بود یا کمک بلاعوض مالی. ممکن است بخش عمده این پول به عنوان کمک مالی در اختیار تاجیکستان گذاشته شود.

قبلاً وزارت راه و ترابری تاجیکستان گفته بود امکان دارد از ناحیه کالخوز‌‌آباد به شهرک دوستی، در مرز تاجیکستان و افغانستان، که امتدادش ۴۵ کیلومتر است، راه آهن احداث شود.

هم اکنون دولت تاجیکستان طرح بنیاد راه آهن وحدت-یاوان را در جنوب کشور، که امتدادش ۴۶ کیلومیتر است، روی دست گرفته است، که ولایت ختلان را به شهر دوشنبه متصل خواهد کرد.

همزمان، این مسئول بانک توسعه آسیایی قسمت افغانستانی راه آهن تاجیکستان-ترکمنستان-افغانستان را از بخشهای پرهزینه و از لحاظ امنیتی آسیب‌پذیر ارزیابی کرد.

دولت تاجیکستان پیشنهاد کرده بود که به دلیل مسائل امنیتی این راه آهن از تاجیکستان نه به ولایت کندوز افغانستان، بلکه از طریق ناحیه شهرتوس تاجیکستان به ترکمنستان متصل شود.

نماینده بانک توسعه آسیایی گفت که در این زمینه مقامات تاجیکستان، ترکمنستان و افغانستان تصمیم خواهند گرفت، اما جانب افغانستان اعلام داشته است، که به عبور این خط راه آهن از بیشتر نواحی و شهرهای مناطق شمال این کشور علاقه‌مند است.

احمدشاه وحید، معاوین وزیر فواید عامه افغانستان، گفته بود که ۸۵ کیلومیتر از این راه آهن در ترکمنستان و بیش از ۳۰۰ کیلومیتر آن در ولایتهای شمالی افغانستان بنیاد خواهد شد.

تفاهم نامه ساخت این راه آهن بین سه کشور تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان ۲۰ مارس سال گذشته، در روز نوروز، توسط رؤسای جمهوری این کشورها در عشق‌آباد امضا شده بود.

در همین حال، سی سی یو، مسئول دفتر بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان، طرح جدید کمکهای بلاعوض این بانک برای تاجیکستان را معرفی کرد که برای سه سال آینده پیش‌بینی شده و هزینه‌اش ۹ میلیون و ٣١٣ هزار دلار آمریکایی است.

آقای یو گفت که صندوق بین‌المللی پول پس از نتیجه‌گیری از وضع اقتصادی تاجیکستان این کشور را در پرداخت بهره‌های بدهی های خارجی آسیب‌پذیر خوانده و به سازمانهای بین‌المللی مالی توصیه کرده که به این کشور عمدتا کمکهای بلاعوض مالی اختصاص دهند.

به گفته او، این مبالغ در بخشهای نقلیات، انرژی، امنیت غذایی، تأمین آب آشامیدنی برای ساکنان تاجیکستان و بنیاد قسمت تاجیکستانی راه آهن تاجیکستان-ترکمنستان-افغانستان مصرف خواهد شد.

مطالب مرتبط