نابودی یک شبکه سوء استفاده جنسی از کودکان در فیلیپین

نابودی شبکه سوء استفاده جنسی حق نشر عکس AFP
Image caption عملیات نابودی شبکه سوء استفاده جنسی از کودکان در ۱۴ کشور در جریان بوده است

یک شبکه سوء استفاده جنسی از کودکان که تصاویر ویدئویی زنده کودکان را از طریق اینترنت در فیلیپین پخش می‌کرد، پس از عملیات پلیس بریتانیا و با همکاری پلیس آمریکا و استرالیا متلاشی شد.

براساس گزارش سازمان جرایم ملی بریتانیا (ان‌سی‌ای) در این رابطه دست‌کم ۱۷ بریتانیایی بازداشت شده‌اند.

پنج نفر از این بازداشت شدگان محکوم شده‌اند؛ در مورد یکی از آنها تحقیقات دیگری صورت نخواهد گرفت؛ دو تن از آنها مرده‌اند و تحقیقات درباره ۹ نفر دیگر ادامه دارد.

عملیات نابودی این شبکه در ۱۴ کشور در جریان بوده است.

همین گزارش حاکی است که در این رابطه ۷۳۳ مظنون وجود دارد که ۱۳۹ نفر آنها بریتانیایی است.

به گفته مقامات "ان‌سی‌ای" وجود چنین شبکه‌هایی "تهدیدی فزاینده" به خصوص در کشورهای در حال توسعه است.

به گفته این سازمان، "فقر شدید، وجود اینترنت پر سرعت و وجود تعداد زیادی از مشتریان ثروتمند باعث شده است تا جرایم سازمان یافته‌ای برای بهره‌برداری از کودکان و با هدف استفاده‌های مالی ایجاد شود."

تحقیقات درباره این شبکه از سال ۲۰۱۲ آغاز شد. در آن زمان پلیس "نورث‌همپشایر" در انگلستان، تحقیقاتی را درباره تیموتی فورد که نام او به عنوان "سوء استفاده‌گر جنسی از کودکان" ثبت شده بود، آغاز کرد.

در تحقیقات پلیس تعدادی تصاویر ویدئویی غیراخلاقی بر روی کامپیوتر او و همچنین تعدادی دی‌وی‌دی با تصاویر ضبط شده از روی دوربینهای اینترنتی، کشف شد.

تحلیل این تصاویر منجر به شناسایی مظنونان و کودکان قربانی شد و بدین ترتیب پلیس فیلیپین نیز وارد این عملیات شد.

آقای فورد سال گذشته به دلیل نقشش در این سوء‌استفاده جنسی از کودکان به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.

مظنون‌هایی در این رابطه در استرالیا، آمریکا، فرانسه، آلمان،کانادا، هنگ‌کنگ، هلند، سوئد، نروژ، تایوان، دانمارک و سوئیس شناسایی شده‌اند.

گزارش شده است که حداقل ۱۵ کودک در فیلیپین که سن آنها بین ۶ تا ۱۵ سال بوده است و به عنوان قربانی این سوء‌استفاده‌ها شناسایی شده‌اند، نجات یافته‌اند.