مرگ پناهجوی ۸۴ ساله در بریتانیا با دستان بسته

حق نشر عکس PA
Image caption هرموندورث یکی از بازداشتگاه‌های موقتی است که پناهجویان جویای پناهندگی در آن نگهداری می‌شوند

یک بازداشتگاه موقت پناهجویان در نزدیکی فرودگاه هیترو لندن به دلیل ''نقض حقوق اولیه مهاجران" و مرگ یک پناهجوی بیمار ۸۴ ساله به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

اداره بازرسی زندان‌ها در بریتانیا گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد به دلایل پزشکی، این پناهجوی کانادایی نباید در بازداشتگاه نگهداری می‌شده است.

بازرسان زندان همچنین از "مواد نقض حقوق انسانی" که در بازداشتگاه پناهجویان هرموندورث دیده‌اند، ابراز حیرت کرده‌اند.

این بازداشتگاه موقت مکانی است برای نگهداری پناهجویان از جمله ایرانیانی که اجازه اقامت در انگلستان ندارند، از ترک خاک انگلستان اجتناب کرده‌اند و در انتظار پذیرش درخواست پناهندگی هستند.

به گفته اداره بازرسی زندان‌های بریتانیا، در این مرکز پناهجویان، اصول ابتدایی و حقوق انسانی فراموش شده است.

بازرسان ادامه نظارت بر زندان‌های بریتانیا ماه اوت گذشته سرزده از این بازداشتگاه موقت بازدید کردند. این گزارش بعد از بازدید ماه اوت تهیه شده است.

مرگ مردی که آلزایمر داشت

در یکی از موارد این گزارش بازرسان درباره مرگ پناهجوی ۸۴ ساله‌ای گزارش کرده‌اند که به اختلال ذهنی مبتلا بوده و با دستبند نگهداری می‌شده است.

این پناهجو با دستبند به بیمارستان منتقل شده و با همان دستبند از دنیا رفته است.

پزشکان گفته‌اند این مرد کانادایی که آلزایمر داشته، نباید در بازداشت نگه داشته می‌شد. با این وجود این مرد نه آزاد شد، نه به نهادهای حمایتی سپرده شد.

بر اساس گزارش‌ها، پیش از مرگ، دستان این مرد کانادایی حدود پنج ساعت به دستبند بوده است.

موارد دیگری هم درباره مرگ پناهجویان با دستان بسته گزارش شده، از جمله مرگ یک پناهجو که روی ویلچر بوده و بعد از سکته در راه بیمارستان با دستبند از دنیا رفته است و همین‌طور پناهجوی دیگری هم که برای انجام آزمایش به بیمارستان برده و آنجا درگذشته است.

اعتصاب غذای پناهجویان

با وجود آن‌که این بازداشتگاه، مکانی موقت برای نگهداری پناهجویان است، اما در گزارش گفته شده که ۱۱ نفر برای مدت بیش از یک سال در این زندان نگهداری شده‌اند و حتی یکی از آن‌ها با وجود این‌که تقاضا کرده به کشورش بازگردد، به مدت دو سال در زندان موقت نگهداری شده است.

حدود ۱۰۰ نفر در طول شش ماه پیش از تهیه گزارش، در مرکز نگهداری پناهجویان هرموندورث اعتصاب غذا کرده‌اند.

مارک هارپر، وزیر مهاجرت بریتانیا درباره این گزارش گفته که مدیران بازداشتگاه موقت هرموندورث در نگهداری از این مرکز کوتاهی کرده‌اند و آن را زیر حد استاندارد نگه داشته‌اند.

مدیر عامل بازداشتگاه هرموندورث اما در اطلاعیه‌ای این طور پاسخ داده که معمولا به دستان بازداشت شدگان دستبند زده نمی‌شود، مگر آن‌که به‌طور مستند خطر فرار آن‌ها وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط