شکایت از اجرای حکم اعدام در آمریکا با دارویی جدید

دنیس مک گوایر حق نشر عکس AP
Image caption دنیس مک گوایر به علت تجاوز و قتل جُی استورات در سال ۱۹۸۹ به اعدام محکوم شده بود

اجرای حکم اعدام دنیس مک گوایر در ایالت اوهایو آمریکا و استفاده مقام‌های قضایی این ایالت از ماده ترکیبی جدید برای اعدام او، باعث اعتراض و شکایت شده است. خانواده آقای مک گوایر می‌گویند ماده جدید فرآیند مرگ او را "زجرآور" کرده است.

مسئولان ایالت اوهایو، پس از آنکه کارخانجات داروسازی از فروش داروهایی که پیش‌تر برای اعدام استفاده می‌شد سر باز زدند، بر آن شدند تا از داروی ترکیبی جدیدی برای اعدام دنیس مک گوایر استفاده کنند که تاکنون هیچ‌گاه استفاده نشده بود.

آقای مک گوایر، ۵۳ ساله، روز پنجشنبه (۱۶ ژانویه - ۲۶ دی) با تزریق مخلوطی از دو داروی خواب‌آور و مسکن قوی ساخته شده بود، اعدام شد.

او به علت تجاوز و قتل جُی استورات در سال ۱۹۸۹ به اعدام محکوم شده بود. خانم استورات در هنگام قتل باردار بود.

در سالهای اخیر، کارخانجات داروسازی در اقدامی اعتراضی به ادامه اجرای احکام اعدام در آمریکا، از فروش محصولات خود که می‌تواند در اعدام محکومان کاربرد داشته باشد، خودداری می‌کنند.

به همین علت مسئولان ایالت اوهایو تصمیم گرفتند برای اجرای حکم اعدام آقای مک گوایر داروهای میدازولام و هیدرومرفن را با هم ترکیب کنند. اما وکلای خانواده مک گوایر می‌گویند این داروی ترکیبی می‌تواند قبل از مرگ حالت خفگی را برای اعدامی به وجود بیاورد و او را در وحشت خفگی فرو ببرد.

خبرنگار آسوشیتد پرس که در مراسم اجرای این اعدام حضور داشت می‌گوید آقای مک گوایر را دیده که قبل از جان دادن چند بار دهانش را به مانند هنگامی که هوا برای تنفس موجود نیست باز و بسته کرده است.

ساعاتی پیش از اجرای حکم، قاضی فدرال درخواست به تاخیر انداختن اعدام آقای مک گوایر را رد کرد. وکلای آقای مک گوایر از دادگاه خواسته بودند که اعدام او را به تاخیر بیندازد تا هیات منصفه فرصت یابد شواهد جدید درباره "دروان سخت کودکی" آقای مک گوایر را بشنود.

بنابر ادعای وکلای آقای مک گوایر، او در دوران کودکی مورد اذیت و آزار قرار گرفته بود و تجارب تلخ کودکی مغز او را به واکنش‌های تکانشی پرخاشگرانه وا می‌داشت.

همزمان، جان کاسیچ، فرماندار اوهایو، درخواست وکلای دنیس مک گوایر برای اهدای اعضای بدن او را هم نپذیرفته بود چرا که پذیرش چنین درخواستی در ماه‌های گذشته در اجرای حکم اعدام یک محکوم دیگر تاخیری هشت ماهه به وجود آورده بود.

وکلا و اعضای خانواده مک گوایر پس از حضور در مراسم اعدام او گفتند از نحوه اجرای حکم و اینکه او بارها به حالت خفگی دهانش را باز و بسته کرد، شکایت خواهند کرد چرا که معتقدند در اجرای این حکم حقوق قانونی محکوم به اعدام رعایت نشده است.

مطالب مرتبط