وزیر انرژی اسرائیل از امارات متحده عربی دیدار می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption شالوم اولین مقام ارشد اسرائیلی است که در چهار سال گذشته به امارات می‌رود

وزیر انرژی اسرائیل به امارات متحده عربی سفر می‌کند و نگرانی مشترک در مورد ایران از جمله انگیزه‌های این سفر عنوان شده است.

سیلوان شالوم، وزیر انرژی در کابینه اسرائیل و عضو حزب حاکم لیکود، برای شرکت در اجلاسی در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، به آن کشور سفر خواهد کرد.

به گفته مشاور رسانه‌ای وزارت انرژی اسرائیل، اجلاس "آینده انرژی در جهان" در روزهای ۲۰ تا ۲۲ ژانویه در ابوظبی برگزار می‌شود و آقای شالوم ریاست هیاتی متشکل از چند مقام دولتی و نمایندگانی از بخش خصوصی اسرائیل را برعهده خواهد داشت.

سفر آقای شالوم نخستین دیدار یک مقام ارشد دولت اسرائیل از امارات از زمان قتل محمود المبحوح در سال ۲۰۱۰ میلادی است.

محمود المبوح از فرماندهان ارشد تیپ عزالدین قسام، شاخه نظامی گروه اسلامگرای حماس بود که در هتل محل اقامت خود در دوبی کشته شد. چند روز قبل از کشته شدن این عضو حماس هم یک وزیر اسرائیلی برای شرکت در اجلاسی در امارات حضور داشت.

مقامات امارات، سازمان اطلاعاتی اسرائیل - موساد - را مسئول این قتل دانستند و در اعتراض به عملیات ماموران این سازمان در خاک خود، به تماس با اسرائیل خاتمه دادند.

در آن زمان گفته شد که ماموران موساد برای اجرای ماموریت قتل محمود المبحوح از گذرنامه‌های جعلی کشورهای دیگر از جمله بریتانیا، ایرلند و استرالیا استفاده کرده‌اند که به اعتراض و اخراج چند دیپلمات اسرائیلی از این کشورها منجر شد.

دولت اسرائیل دست داشتن در قتل این فرمانده حماس را تایید یا تکذیب نکرده است.

نگرانی مشترک در باره ایران

حق نشر عکس AP
Image caption امارات قتل المبحوح را به ماموران اطلاعاتی اسرائیل نسبت داده است

سفر آقای شالوم به امارات در حالی صورت می‌گیرد که تحولات اخیر در روابط ایران و غرب باعث بروز نگرانی‌هایی در منطقه شده است.

دولت اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، از حزب راستگرای لیکود، ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی به منظور تهدید موجودیت اسرائیل متهم کرده است. آقای نتانیاهو توافق اخیر هسته‌ای ژنو را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که اجرای آن، مانع از ادامه برنامه اتمی ایران نمی‌شود.

جمهوری اسلامی همواره تلاش برای ساخت سلاح اتمی را تکذیب کرده است.

به گفته ناظران، برخی کشورهای عرب منطقه نیز از احتمال رفع اختلاف طولانی مدت آمریکا و جمهوری اسلامی احساس نگرانی می‌کنند و متعقدند که چنین تحولی باعث کاهش فشار بر ایران و در نتیجه، افزایش توان اقتصادی و نفوذ سیاسی این کشور در منطقه خواهد شد.

امارات متحده عربی بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک واقع در خلیج فارس با ایران اختلاف دارد.

پس از امضای توافق صلح بین اسرائیل و فلسطینیان در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، دولت اسرائیل در صدد گسترش روابط با کشورهای عرب از جمله کشورهای نفت‌خیز منطقه خلیج فارس برآمد و تماس های نزدیکی را هم با برخی از آنها، از جمله امارات و قطر برقرار کرد.

با این همه، عدم پیشرفت در اجرای این توافقنامه، باعث کندی و در مواردی توقف روند بهبود روابط شد و از برنامه برقراری روابط دیپلماتیک بین اسرائیل و این کشورها جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط