اعلام آمادگی سوریه برای برقراری آتش‌بس و مبادله زندانیان

حق نشر عکس AFP
Image caption ولید معلم به دلیل اطمینان سوریه به روسیه، طرح آتش بس را به لاوروف داده است

دولت سوریه برای برقراری آتش بس در جنگ داخلی و مبادله زندانیان اعلام آمادگی کرده است.

روز جمعه، ۲۷ دی (۱۷ ژانویه)، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه که به مسکو سفر کرده است، اعلام کرد که دولت او به منظور "اعتمادسازی" در آستانه اجلاس ژنو-۲ طرحی را برای آتش بس در شهر حلب تهیه کرده است.

وی در مورد این طرح جزئیات بیشتری نداد اما گفت که این طرح شامل "اقداماتی برای استقرار امنیت" در حلب است و از دولت روسیه خواست تا در اجرای این طرح مشارکت کند.

بخشی از این طرح امکان تبادل زندانیان دو طرف را نیز فراهم می‌کند. آقای معلم گفت کشورش حاضر است زندانیان را با "افرادی که توسط مردان مسلح ربوده شده‌اند"، مبادله کند.

ولید معلم که پس از گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک نشست خبری مشترک شرکت داشت، گفت "به دلیل اعتمادی که به روسیه و نقش آن کشور در توقف خونریزی در سوریه دارد" طرح خود را به آقای لاوروف ارائه کرده است. وی افزود که از وزیر خارجه روسیه درخواست کرده تا اقدامات لازم را برای تضمین اجرای این طرح و همچنین تعیین زمان توقف عملیات نظامی به جریان اندازد.

ولید معلم گفت که اگر طرح آتش بس در حلب با موفقیت به اجرا درآید، می تواند به عنوان الگویی برای ترک مخاصمه در نقاط دیگر سوریه نیز به اجرا گذاشته شود.

قرار است نشست بین المللی موسوم به ژنو - ۲ با شرکت قدرت‌های جهانی و شماری از کشورهای منطقه، و همچنین حضور نمایندگان دولت سوریه، هفته آینده برگزار شود. هدف از این اجلاس، یافتن راه حلی برای بحران سیاسی سوریه است و انتظار این است که در صورت موفقیت اجلاس، زمینه استقرار دولت انتقالی فراهم آید که وظیفه آن، اداره امور سوریه تا زمان برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل دولت منتخب مردم خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان حضور ایران در اجلاس ژنو گفته‌اند جمهوری اسلامی صرفا نماینده مواضع اسد خواهد بود

ترتیب دهندگان این اجلاس امیدوار بوده‌اند که نیروهای مخالف حکومت سوریه نیز در این اجلاس شرکت کنند اما هنوز ائتلاف ملی سوریه که بزرگترین گروه مخالف در خارج است، در مورد شرکت در ژنو-۲ تصمیم نگرفته است.

ائتلاف ملی از تعدادی از شخصیت‌ها و گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، تشکیل یافته است. ائتلاف ملی تاکنون گفته است که بدون دریافت تضمین در این مورد که بشار اسد نقشی در دوره انتقالی نخواهد داشت، آماده قبول هیچ طرحی نیست زیرا به وعده ها و تعهدات او اعتماد ندارند.

تشکیل دهندگان ائتلاف ملی روز جمعه در نشستی در استانبول، ترکیه، در مورد موضع خود در قبال اجلاس ژنو تصمیم گیری می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

فرصت ایران

ملاقات وزیران خارجه روسیه و سوریه یک روز پس از گفتگوهای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و سرگئی لاوروف صورت گرفته است. روز گذشته، برخی از رسانه های خبری جمهوری اسلامی از ملاقات سه جانبه وزیران خارجه سه کشور برای بررسی طرح مشترکی جهت حل بحران سوریه خبر دادند اما مقامات روسیه به سرعت وجود هر گونه طرح محرمانه‌ای برای بحران سوریه را تکذیب کردند. ظاهرا روسیه نگران آن بود که این گزارش ها باعث تضعیف موقعیت آن کشور در اجلاس ژنو شود.

وزیر خارجه روسیه در عین حال خواست تا ایران نیز به اجلاس ژنو-۲ دعوت شود. برخی کشورهای غربی و مخالفان حکومت سوریه، گفته‌اند که ایران صرفا دیدگاه‌های حکومت بشار اسد را تکرار می‌کند و نتیجه، حضورش در نشست ژنو به یافتن راه حلی برای بحران سوریه کمکی نمی‌کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح دولت سوریه شامل برقراری آتش بس در حلب است

بحران سیاسی سوریه از حدود سه سال پیش با تظاهراتی شامل درخواست از بشار اسد برای انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد در حالیکه برخی مخالفان آقای اسد و شماری از کشورهای غربی انتظار داشتند وی در صدد انجام اصلاحات برآید.

پس از آنکه حکومت آن کشور، با اعزام واحدهای ارتش در صدد خاتمه دادن به تجمعات اعتراضی برآمد، گروهی از نظامیانی که ترک خدمت کرده بودند، نیرویی را با نام ارتش آزاد سوریه ایجاد کردند و گفتند که هدف آنان، حمایت از تظاهرات در برابر حملات ارتش است.

در ماه‌های بعد، بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح درگیری‌هایی روی داد که به تدریج به جنگ داخلی منجر شده است در حالیکه گروه‌هایی از اسلامگرایان تندرو نیز به تدریج وارد عملیات علیه دولت شده‌اند. حضور این گروه‌ها باعث نگرانی کشورهای غربی شده است.

برخی ناظران گفته‌اند که ایران به دلیل نفوذ گسترده‌ای که بر حکومت سوریه داشت می‌توانست در مراحل اولیه بحران سیاسی سوریه، با اتخاذ موضعی مستقل‌تر و مصالحه جویانه، نقشی موثر در حل مسالمت‌آمیز این بحران ایفا کند و از این طریق، موقعیت و وجهه جهانی خود را بهبود بخشد اما با موضعگیری افراطی یکسویه، این فرصت را از دست داد و به یکی از طرف‌های جنگ تبدیل شد.

تلفات جنگ داخلی سوریه بیش از یکصدهزار نفر گزارش شده که اکثر آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. این جنگ همچنین به آوارگی چند میلیون نفر دیگر از مردم سوریه و ویرانی گسترده در این کشور منجر شده است.

مطالب مرتبط