اوباما: شیوه نظارت بر سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تغییر می‌کند

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از تغییراتی در شیوه جمع آوری اطلاعات و شنود تلفن‌ها توسط سازمان‌های امنیتی این کشور خبر داده است.

آقای اوباما امروز، ۱۷ ژانویه جزئیات این تغییرات را اعلام کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در طرح اصلاحی، عمده فعالیت‌های اطلاعاتی فعلی شامل فناوری و روش‌های جاسوسی را به حالت قبلی نگه می‌دارد، اما نظارت بر شیوه جمع‌آوری و حفظ اطلاعات را افزایش می‌دهد.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا بعضی از این تغییرات در جمع‌آوری اطلاعات از داخل و خارج آمریکا، سریع اتفاق خواهد افتاد.

بر اساس این دستور، جمع‌آوری و نگهداری ''فله‌ای'' شنود تلفنی متوقف خواهد شد و شنود مکالمات اشخاص تا جایی ادامه خواهد داشت که ناقض حریم خصوصی آنان نباشد.

آقای اوباما گفته نحوه نظارت بر دستگاه‌های امنیتی بازبینی می‌شود. از جمله این که نقض حریم خصوصی افراد گزارش داده خواهد شد.

به این ترتیب بر اساس گفته‌های آقای اوباما، شیوه کار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تا حدودی محدودتر خواهد شد، هرچند او تاکید کرده که این تغییرات نباید مانع فعالیت‌های جاسوسی ضدتروریستی شود.

دستور توقف شنود مکالمات سران

افشاگری‌های ادوارد اسنودن، پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا درباره شنود گسترده توسط این سازمان، جنجال زیادی به پا کرد.

باراک اوباما در سخنرانی امروز خود گفته افشای روش‌های جاسوسی تا سال‌ها بر عملکرد آمریکا اثر خواهد گذاشت.

یکی از افشاگری‌ها درباره شنود مکالمات سران کشورهای دیگر بود که باعث خشم این کشورها شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید به آژانس امنیت ملی آمریکا دستور داده که از هر نوع شنود و جاسوسی سران کشورهای دوست و متحد آمریکا خودداری کنند مگر آن‌که برای امنیت ملی آمریکا خطری وجود داشته باشد.

این تغییرات، جزئی‌تر از تغییراتی بود که پیش‌بینی می‌شد با جنجال اخیر، اعلام شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا به طور کلی از عملکرد سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در جلوگیری و مبارزه با تهدیدهای تروریستی دفاع کرده اما گفته در این میان حریم شهروندان عادی نباید نقض شود.

بر اساس این تغییرات همچنین یک وکیل مدافع حریم خصوصی به دادگاه نظارت بر عملیات جاسوسی افزوده می‌شود. در حالی که تا کنون فقط نماینده دولت آمریکا در این دادگاه نظارتی حضور داشت.

مطالب مرتبط