اوباما: دستگاه اطلاعاتی آمریکا همچنان در پی اطلاع از نیات رهبران جهان است

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما گفت تا وقتی او رئیس‌جمهور آمریکاست، صدر اعظم آلمان نباید نگران شنود از خود باشد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آلمان گفته است اجازه نمی‌دهد فعالیت مجموعه اطلاعاتی کشورش، روابط واشنگتن و برلین را خراب کند.

او در مصاحبه با تلویزیون زد د اف آلمان در عین حال گفته است دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا همچنان در پی اطلاع از نیات و برنامه‌های دولت‌های دیگر خواهد بود.

آقای اوباما که یک روز پس از اعلام برنامه‌اش برای تغییراتی در فعالیت جاسوسی آمریکا سخن می‌گفت، شنود تلفن همراه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را اشتباه خواند و گفت که دست‌کم تا وقتی او رئیس‌جمهور است، دیگر این اتفاق نمی‌افتد.

در ماه‌های گذشته و با انتشار گزارش‌هایی از اسنادی که ادوارد اسنودن به رسانه‌ها درز داده، انتقادها از برنامه‌های جاسوسی آمریکا بالا گرفته است.

از جمله گزارش‌هایی در نشریات آلمانی منتشر شد حاکی از این که آمریکا، تلفن همراه شخصی آنگلا مرکل را هم شنود می‌کرده است.

این گزارش‌ها به انتقادهای شدید از دولت در داخل آلمان و همچنین ناراحتی دولت آلمان از مقامات آمریکایی منجر شد.

روز جمعه باراک اوباما دستور داد تغییراتی در فعالیت‌های اطلاعاتی آمریکا صورت بگیرد؛ از جمله آنها گردآوری اطلاعات از رهبران جهان به تایید مقامات عالی‌تری در دولت آمریکا مشروط شد.

آقای اوباما در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون آلمان گفت تا وقتی او رئیس‌جمهوری ایالات متحده است، صدر اعظم آلمان نباید نگران چنین چیزی باشد.

باراک اوباما تا سه سال دیگر رئیس‌جمهور ایالات متحده است و آنگلا مرکل تا سه سال و نیم دیگر صدر اعظم آلمان خواهد بود و می‌تواند همچنان به این سمت انتخاب شود.

'مانند دستگاه‌های اطلاعاتی بقیه کشورها'

حق نشر عکس AFP
Image caption علاوه بر صدر اعظم آلمان، برنامه‌های جاسوسی آمریکا مایه رنجش رئیس‌جمهوری برزیل هم شد تا جایی که او سفر رسمی‌اش به واشنگتن را لغو کرد

آقای اوباما گفت حاضر نیست درباره آن‌چه در این باره پیش از ریاست‌جمهوری‌اش رخ داده، چیزی بگوید.

در پاسخ به سوال کلاوس کلبر، خبرنگار معروف آلمانی، درباره این که آیا آمریکا در حال حاضر مثلا رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه را شنود می‌کند، باراک اوباما گفت نمی‌خواهد درباره تک‌تک کشورها این توضیح را بدهد.

ترکیه عضو ناتو، پیمان نظامی آتلانتیک شمالی است و به‌خصوص در سال‌های اخیر، اختلاف‌هایی با آمریکا در زمینه سیاست خارجی داشته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا "همچون بقیه کشورها، همچنان به اطلاع از نیات و برنامه‌های دولت‌های مختلف علاقه‌مند خواهند بود".

روز جمعه و پس از اعلام دستور باراک اوباما برای تغییرات در برنامه‌های جاسوسی و سخنرانی او در این باره، سخنگوی آنگلا مرکل گفت که خیلی از آلمانی‌ها "به درستی" نگران گزارش‌های جاسوسی و نقض حقوق شهروندان غیر آمریکایی بوده‌اند.

سخنگوی صدراعظم آلمان گفت که برلین به مذاکرات محرمانه با واشنگتن درباره "مبنای روشن جدیدی برای همکاری بین سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور" ادامه می‌دهد.

تغییرات در فعالیت‌های جاسوسی

حق نشر عکس AFP
Image caption منتقدان فعالیت‌های جاسوسی آمریکا، تغییرات مد نظر باراک اوباما را کافی نمی‌دانند

رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه ضمن دفاع از کلیت برنامه‌های جاسوسی این کشور، گفت که به "وضعیت فعلی" گردآوری اطلاعات توسط ان‌اس‌ای، سازمان امنیت ملی آمریکا خاتمه می‌دهد.

او از دادستان کل آمریکا و دستگاه‌های اطلاعاتی خواست برنامه‌هایی بریزند که اطلاعات انبوه جمع‌آوری‌شده نزد یک طرف سوم نگهداری شود.

به این ترتیب ان‌اس‌ای برای دسترسی به این اطلاعات به مجوز قانونی نیاز دارد.

آقای اوباما تاکید کرده است که این اطلاعات تاکنون به پیش‌گیری از حملات تروریستی در داخل آمریکا و در نقاط دیگر جهان کمک کرده است ولی ضمن خنثی‌کردن این تهدیدها، دولت آمریکا در معرض زیاده‌روی در این باره قرار داده است.

او همچنین قول داد که ان‌اس‌ای از رهبران کشورهای هم‌پیمان و دوست جاسوسی نمی‌کند.

منتقدان این برنامه‌ها در آمریکا گفته‌اند این تغییر کافی نیست و سخنان رئیس‌جمهور ایالات متحده در این باره را مبهم دانسته‌اند.

آنها همچنین می‌گویند باراک اوباما به خیلی از موارد مطرح‌شده در انتقادهای ماه‌های گذشته اشاره‌ای نکرده است.

مطالب مرتبط