ممنوعیت اعتراضات در اوکراین، پلیس و مخالفان را در پایتخت درگیر کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان یک اتوبوس پلیس را واژگون کرده اند و آتش زده اند.

در پی بی اعتنایی هزاران معترض اوکراینی به ممنوع شدن اجتماعات اعتراضی در کیف، و به خیابان آمدن آنها،میان پلیس و تظاهر کنندگان درگیری روی داده است.

نیروهای پلیس و ردیف اتوبوس های پارک شده با هدف ایجاد سد در برابر تظاهر کنندگان راه منتهی به پارلمان را بسته بودند و برای دور کردن معترضان نارنجک مشقی پرتاب می کردند.

معترضان نیز چندین خودرو را آتش زده اند و به سوی پلیس کوکتل مولوتوف پرتاب کرده اند.

آمریکا خواستار پایان خشونت ها در کیف شده و از دولت اوکراین خواسته برای حل بحران با معترضان مذاکره کند.

ویتالی کلیتچکو یکی از سیاستمداران مخالف دولت تلاش کرده حمله به پلیس را متوقف کند.

سخنگوی آقای کلیتچکو که قهرمان سابق جهان در رشته مشت زنی نیز هست گفته او برای گفتگوهای اضطراری با ویکتور یانوکویچ، رییس جمهوری اوکراین به منزل او رفته است.

قانون تازه اوکراین روز پنجشنبه در رای گیری ضربتی با بلند کردن دست نمایندگان حامی رییس جمهوری در پارلمان تصویب شد و کمی بعد رسما به قانون تبدیل شد.

مخالفان دولت این کار حامیان رییس جمهوری را "کودتا" خوانده اند.

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به این قانون تازه ابراز نگرانی جدی کرده اند.

جنبش ضد دولتی فعلی اوکراین دو ماه پیش در اعتراض به تصمیم رییس جمهوری مبنی بر پا پس کشیدن از پیمانی تجاری با اتحادیه اروپا آغاز شد و بعد به کارزاری جهت کناره گیری او گسترش یافت.

'تندرو ها و تحریک کنندگان'

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت کشور گفته از تمام فعالیت های یکشنبه فیلمبرداری کرده است و متخلفان مجازات می شوند.

در اعتراضات روز یکشنبه که با شرکت ده ها هزار معترض برگزار شد، سیاستمداران مخالف دولت خواستار بی اعتنایی به قانون تازه در ممنوعیت تجمعات اعتراضی شدند.

درگیری ها با فاصله گرفتن معترضان از میدان اصلی و حرکت به سوی پارلمان و رسیدن به مسیر مسدود شده توسط پلیس آغاز شد.

دانیل سندفورد خبرنگار بی بی سی می گوید معترضان به سوی پلیس کوکتل مولوتوف پرتاب کرده اند، یک اتوبوس پلیس را واژگون کرده اند و آتش زده اند. چند خودروی دیگر نیز سوزانده شده اند، در یک مورد معترضان یک خودرو را به سوی صف نیروی های پلیس هل داده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، نیروهای پلیس پشت اتوبوس ها و زیر سپرهای ضد شورش خود پناه گرفته بودند و گاه به گاه برای متفرق کردن جمعیت گاز اشک آور یا نارنجک مشقی پرتاب می کردند.

نیروهای پلیس از آب پرفشار نیز برای پراکنده کردن معترضان استفاده کرده اند.

اعتراضات تا چند ساعت پس از تاریکی هوا در حدود ۱۰۰ متری میدان استقلال ادامه داشته است.

سرئی بورلاکوف، سخنگوی وزیر کشور "تندروها و تحریک کنندگان" را عامل رویارویی یکشنبه شب دانسته و از مردم خواسته از این عده پیروی نکنند.

به گفته این سخنگو پلیس تمام فعالیت های معترضان را فیلمبرداری کرده و روند بررسی قضایی و مجرمانه بر اساس مصوبه ۲۹۴ (سازماندهی شورش های عمومی) آغاز شده است.

ویتالی کلیتچکو به رییس جمهوری اوکراین گفته به تقاضای معترضان پاسخ دهد و انتخابات برگزار کند.

این سیاستمدار مخالف دولت گفته است: " با ملت خودت می جنگی، جلوی وخامت اوضاع را بگیر، راه چائشسکو (رییس جمهوری سابق رومانی) و قذافی (رهبر سابق لیبی) را پیش نگیر."

خبرگزاری اونیان گزارش داده است که در طول روز در اعتراضات میدان استقلال یک فرمانده سابق نیروی دریایی مقررات تازه را "غیرقانونی" خوانده و نیروهای پلیس را به سرپیچی از آن فراخوانده است

دریاردار ایهور تنیوک که در سال ۲۰۱۰ توسط رییس جمهوری از فرماندهی نیروی دریایی برکنار شد گفته است: "فردا دولت شما را هم به بردگی می گیرد، برای همین از شما می خواهیم به سوگند نظامی خود در وفاداری به مردم اوکراین وفا کنید نه به مقاماتی که از مسیر خارج شده اند."

در میانه انتقادات بسیاری از فعالان سیاسی از منفعلانه بودن کارزار مخالفان دولت، رهبران مخالفان برای ارائه برنامه فعالیت خود تحت فشار زیادی هستند.

قانون تازه منع اجتماعات اعتراضی که به امضای رییس جمهوری اوکراین رسیده جزییات زیادی دارد از جمله:

  • ممنوعیت نصب بی مجوز چادر، سن، یا استفاده از امپلی فایر در محیط های عمومی
  • بازداشت معترضانی که صورت خود را پوشانده اند و یا کلاه محافظ بر سر دارند
  • ممنوعیت اجتماعات اعتراضی که بیش از ۵ خودرو در آن شرکت داشته باشند
  • جریمه بسیار سنگین یا حکم زندان برای ناقضان این قانون

مطالب مرتبط