پلیس روسیه در تعقیب بیوه مسلمان در سوچی

حق نشر عکس AFP
Image caption پوستر های پلیس سوچی با تصویر روزنه ابراهیمووا

پلیس روسیه در شهر سوچی می گوید که به دنبال یک زن است که ظن آن می‌رود که در صدد بمب‌گذاری انتحاری در آن شهر باشد.

سوچی در ماه آینده میلادی میزبان مسابقات المپیک زمستانی خواهد بود.

پلیس روسیه می‌گوید که روزنه ابراهیمووا که ٢٣ سال سن دارد و اهل داغستان شمالی است، بیوه یکی از شورشیان اسلامگرا است که پیشتر کشته شده است.

تصور می رود که او با گذشتن از کمین امنیتی پلیس توانسته وارد شهر سوچی شود. پلیس می گوید به دو زن دیگر نیز در همان منطقه ظنین است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور داده که عملیات گسترده ای برای حفظ امنیت شهر سوچی برگزار شود و خود شخصا برای بازبینی از اقدامات امنیتی به سوچی رفته است.

ورود و خروج از سوچی با محدودیت‌هایی روبرو شده و بیش از ٣٠ هزار مامور پلیس و سرباز وزارت کشور در آن شهر مستقر شده اند.

دو بمب‌گذار انتحاری در روزهای ٢٩ و ٣٠ دسامبر سال گذشته ٣٤ نفر را در شهر ولگوگراد در جنوب روسیه کشتند و این سبب افزایش مراقبتهای امنیتی در سوچی شده است.

دولت روسیه می گوید شورشیان اسلامگرا از جمهوری های داغستان، اینگوش و چچن آن کشور یک تهدید امنیتی عمده برای مسابقات المپیک زمستانی محسوب می شوند.

کمیته های ملی المپیک چند کشور نیز از طریق ایمیل تهدیدهایی علیه ورزشکاران خود دریافت کرده اند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفته است که کشورش حاضر است برای تامین امنیت مسابقات المپیک زمستانی با روسیه "همکاری کامل و گسترده" کند.

در چارچوب این همکاری، آمریکا دستگاه‌های پیشرفته ای در اختیار روسیه خواهد گذاشت که به این کشور در یافتن مواد منفجره کمک می‌کند. دو کشتی جنگی آمریکایی نیز در دریای سیاه در نزدیکی شهر سوچی در آماده باش قرار خواهند داشت.

مطالب مرتبط