خشونت‌های پایتخت اوکراین سه کشته بر جای گذاشت

حق نشر عکس AFP

در کی‌یف، پایتخت اوکراین خشونت های بیشتری رخ داده و پلیس برای پراکنده کردن معترضانی که در مرکز شهر سنگر گرفته اند، به زور متوسل شده است.

معترضان بمب دست‌ساز و سنگ پرتاب می‌کنند و پلیس با شلیک گلوله پلاستیکی، نارنجک صوتی و گاز اشک‌آور واکنش نشان می‌دهد.

پیشتر، دو نفر در درگیری بین پلیس و معترضان در کی‌یف کشته شدند.

به گفته مقامات قضایی این دو نفر بر اثر جراحات ناشی از گلوله کشته شده‌اند.

گفته می‌شود یک نفر دیگر هم در اثر سقوط از یک بلندی جان خود را از دست داده است.

برای اولین بار است که از زمان آغاز اعتراض‌ها در اوکراین در ماه نوامبر سال گذشته میلادی تاکنون، درگیری‌های بین پلیس و معترضان کشته می‌دهد.

تظاهرات در ماه نوامبر پس از آن شروع شد که دولت اوکراین از امضای قرار داد تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد.

گفته شده است که ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری اوکراین، برای کمک به حل بحران با نمایندگان معترضان در حال گفتگو است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس جمهور اوکراین پیشتر مذاکره با مخالفان را پذیرفته و کمیته‌ای را مسئول پیشبرد مذاکرات و حل بحران کرده بود.

با این همه، مخالفان هشدار داده‌اند که مذاکرات باید به نتایجی واقعی منجر شود. معترضان خواستار استعفای دولت و برگزاری هرچه زودتر انتخابات ریاست جمهوری هستند.

آقای یانوکوویچ همزمان در اظهاراتی به مردم هشدار داده است که خشونت‌های جاری به ثبات کشور لطمه وارد می‌کند.

دور تازه از اعتراضات و خشونت‌ها به دنبال نادیده گرفتن قانون تازه ضد اجتماعات اعتراضی توسط معترضان در کی‌یف روی داد. معترضان گردهم آمدند و تلاش کردند برای اعتراض به این قانون به سوی پارلمان بروند.

آنها می گویند قانون جدید، آزادی‌های اساسی را نقض می‌کند، اما حزب حاکم این انتقاد را رد کرده و می‌گوید قانون تازه بر اساس معیارهای اروپایی وضع شده است.

با این همه کشورهای غربی نیز نسبت به قانون ضد اجتماعات اعتراضی تازه، ابراز نگرانی کرده‌اند.

وزیر کشور اوکراین می‌گوید که طی درگیری‌های چند شب اخیر هشتاد مامور پلیس مجروح شده و در بیمارستان بستری شده‌اند. وی افزود که ۳۲ دو تن از تظاهرکنندگان هم بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های داخلی اوکراین گزارش می‌دهند که پانزده نفر از بازداشت شدگان به دلیل ایجاد آنچه که ایجاد "ناآرامی های جمعی" خوانده شده، ممکن است به پانزده سال زندان محکوم شوند.

حق نشر عکس AP
Image caption بر اساس گزارش‌ها شب گذشته معترضان به سوی ماموران پلیس که مسیر منتهی به پارلمان را بسته بودند، کوکتل مولوتف پرتاب کردند

رهبران اصلی مخالفان دولت، ویتالی کلیتچکو، قهرمان سابق جهان در رشته مشت زنی و آرسنی یاتسنیوک، اعمال خشونت بار را محکوم کرده اند اما به گفته خبرنگاران ظاهرا قادر به کنترل آن نیستند.

نگرانی روسیه

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برخوردهای خشونت بار بین تظاهرکنندگان و پلیس اوکراین را "نگران‌کننده" خوانده و سیاستمداران اتحادیه اروپا را متهم کرده که به آتش این ناآرامی ها دامن می‌زنند.

وزیر خارجه روسیه دیروز (سه شنبه ۲۱ ژانویه) در یک نشست خبری به تحصن معترضان در میدان اصلی شهر کی‌یف اشاره کرد و گفت: "اعضای چند دولت اروپایی بدون آن که کسی از آنها دعوت کند به میدان شهر رفتتند و در تظاهرات ضد دولتی مردم شرکت کردند درحالی که با کشور اوکراین مناسبات دیپلماتیک دارند. این یک رفتار خلاف عرف است."

آقای لاورف از این اعضای دولت های اروپایی نام نبرد اما در ماه دسامبر کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گیدو وستروله، وزیر امور خارجه وقت آلمان و همچنین ویکتوریا نولاند، معاون وزیر خارجه آمریکا از تظاهرکنندگان دیدن کرده بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط