دهها سالمند نحیف کانادایی در میان آتش ماندند

حق نشر عکس AP
Image caption ساکنان آسایشگاه اغلب بالای ۷۵ سال سن داشتند. تنها پنج نفر در میان آنها قادر به حرکت بوده‌اند

آتش‌نشانان شهر کبک در شرق کانادا در جستجوی یافتن حدود ۳۰ نفر از سالمندان یک آسایشگاه هستند که در یک آتش‌سوزی مهیب مفقود شده اند. مرگ سه نفر تاکنون تایید شده است. تنها ۵ سالمند ساکن این آسایشگاه قدرت حرکت و جابجایی داشتند.

استیفن هارپر، نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه (۲۳ ژانویه - سوم بهمن) گفته به احتمال زیاد تعداد قربانیان این حادثه "قابل توجه" است و کمتر کسی در این باره تردید دارد.

با وجود این، گروه‌های متعدد آتش‌نشان که از ایستگاه های مجاور آسایشگاه هاور در شهر لیل ورت (۲۲۵ کیلومتری کبک) به محل اعزام شده اند، برای پیدا کردن مفقودین این آتش سوزی به جستجو ادامه می‌دهند.

گزارش‌های نخست این آتش سوزی مهیب، ابتدا ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روز پنجشنبه به ایستگاه های آتش نشانی رسید و دهها گروه امداد و نجات را به این شهر کوچک که تنها ۱۴۰۰ سکنه دارد کشاند.

آتش نشان ها می‌گویند به چشم خود دیده و شنیده اند درخواست‌های ساکنان سالخورده این آسایشگاه را که در میان شعله‌های آتش طلب کمک می‌کردند اما آنها به علت شدت شعله‌های آتش قادر به کمک رسانی نبوده اند.

Image caption تعداد کل سالمندان مقیم این مرکز در زمان آتش سوزی ۵۰- ۶۰ نفر اعلام شده است

یکی از آتش‌نشان‌ها این ماموریت را "شبی جهنمی" توصیف کرده است.

ساکنان مجاور این آسایشگاه هم این واقعه را "رعب‌آور" توصیف کرده‌اند چرا که می‌گویند آنها نظاره‌گر ساختمانی بودند که در میان شعله‌های آتش فرو می‌ریخت و به خاکستر تبدیل می‌شد و ما می‌دانستیم که داخل آن سالمندان هستند.

آتش‌نشان‌ها موفق شدند حدود ۲۰ نفر از ساکنان این آسایشگاه را نجات دهند که سه نفر آنها دچار سوختگی شده بودند. تعداد کل سالمندان مقیم این مرکز در زمان آتش سوزی ۵۰- ۶۰ نفر اعلام شده است.

بیشتر ساکنان این آسایشگاه بالای ۷۵ سال سن داشتند و در میان آنها ۳۷ سالمند بالای ۸۵ سال وجود داشته است.

بسیاری از آنها قادر به حرکت نبودند و تعداد زیادی هم از بیماری آلزایمر رنج می‌بردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساکنان مجاور این آسایشگاه این واقعه را "رعب‌آور" توصیف کرده‌اند

مطالب مرتبط