موافقت دو طرف سوری برای مذاکره زیر یک سقف

حق نشر عکس AFP

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه خبر داده است نمایندگان مخالفان دولت و نمایندگان حکومت سوریه موافقت کرده‌اند روز شنبه ملاقات رو در رو داشته باشند.

آقای ابراهیمی بعد از دیدار با نمایندگان دو طرف درگیر در سوریه به روزنامه‌نگاران گفت آنان توافق کردند زیر یک سقف مذاکره کنند.

اولین روز 'نشست ژنو ۲' جمعه ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) بدون دیدار رو در روی دو طرف به پایان رسید.

پیشتر تلویزیون دولتی سوریه به نقل از ولید معلم، نماینده سوریه در 'نشست ژنو ۲' اعلام کرده بود در صورتی که تا روز شنبه بحث های "جدی" آغاز نشود، حکومت سوریه ممکن است این مذاکرات را ترک کند.

قرار بود مذاکره رو در روی مخالفان حکومت بشار اسد و نمایندگان دولت امروز، جمعه ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) برگزار شود اما این گفت‌وگو به تعویق افتاد و نمایندگان دو طرف به جای مذاکره رو در رو در یک اتاق، از طریق نماینده ویژه سازمان ملل با یکدیگر گفت‌و‌گو کردند.

دیپلمات‌ها می‌گویند در حال حاضر اولویت بیشتر رسیدن به دستاوردهای کوچک مانند آتش‌بس در مناطق محدود است تا رسیدن به یک توافق صلح اساسی.

برخی ناظران گفته‌اند که اگر طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه حتی با آتش‌بس مقطعی و محلی و اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم جنگ‌زده هم موافقت کنند، برگزاری اجلاس ژنو ٢ بدون نتیجه نبوده است.

با توجه به خصومت و مواضع به‌ظاهر سازش‌ناپذیر دو طرف و در حالی‌که نبرد بین نیروهای مسلح دولتی و مخالفان با شدت در داخل سوریه ادامه دارد، موافقت دو طرف با مذاکره در یک اتاق، می‌تواند دستاورد مهمی تلقی شود.

مطالب مرتبط