'پیکارجویان القاعده' مظنون انفجارهای مرگبار مصر

حق نشر عکس AP
Image caption بزرگترین انفجار روز جمعه روبروی مقر اصلی پلیس در قاهره رخ داد

رسانه‌های محلی در مصر گروه انصار بیت‌المقدس را مسئول انفجار مهیب مقابل ساختمان اصلی پلیس در قاهره معرفی کرده‌اند. در مجموع چهار انفجار روز جمعه در مصر دست کم شش نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

این انفجارها در شب سومین سالگرد قیام مردم مصر علیه حکومت حسنی مبارک روی داده است.

همزمان گزارش شده که درگیری ها میان نیروهای امنیتی و حامیان اخوان المسلمین ۱۰ نفر کشته شده اند.

بزرگترین انفجار روز جمعه (۲۴ ژانویه - چهارم بهمن) روبروی مقر اصلی پلیس در قاهره رخ داد و طی آن چهار نفر کشته و ۷۶ نفر زخمی شدند.

بعد از این انفجار مهیب بود که سه انفجار دیگر در نقاط مختلف قاهره روی داد و علاوه بر کشتن دو نفر به مجروح شدند دهها نفر انجامید.

رسانه های داخلی مصر، ساعاتی بعد اعلام کردند گروه انصار بیت‌المقدس مسئولیت حمله به مقر پلیس قاهره را پذیرفته است.

این گروه پیش تر هم مسئولیت بمب‌گذاری در خوردویی که ماه دسامبر در برابر یک ساختمان نیروهای امنیتی در شهر منصورا منفجر شده بود، بر عهده گرفته بودند.

در آن انفجار ۱۶ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شده بودند. گروه انصار بیت المقدس وابسته به القاعده معرفی شده است.

حمله به مرکز امنیتی

ماجرا از آنجا آغاز شد که صبح روز جمعه (چهارم بهمن) راننده یک خودرو پس از پارک کردن آن در محل پارکینگ ساختمان اداره پلیس قاهره، بمبی را که همراه خود داشت منفجر کرد.

مرکز نیروی پلیس و دفتر سازمان امنیت دولتی مصر در این ساختمان واقع شده و پس از وقوع انفجار، دود غلیظی که از این محل برخاسته بود، از نقاط دیگر پایتخت دیده می‌شد.

منابع امنیتی گفته اند که سه تن از کشته شدگان از نیروهای پلیس بودند.

به گزارش رویترز، شاهدان عینی گفته اند که پس از وقوع انفجار، صدای تیراندازی نیز از این محل به گوش می رسید اما مشخص نیست که دلیل آن چه بوده است اما تلویزیون دولتی به نقل از برخی از رهگذران گفته است که پس از انفجار بمب، چند فرد مسلح موتور سوار به سوی ساختمان آتش گشودند و سپس از محل متواری شدند.

Image caption اخوان المسلمین همواره توسل به چنین عملیاتی را تکذیب کرده است

کمتر از دو هفته پیش، برای دومین بار پس از سقوط حسنی مبارک، مردم مصر در همه پرسی قانون اساسی شرکت کردند که به گفته دولتِ تحت حمایت نظامیان، با اکثریت قابل توجه آرا آن را تایید کردند.

قانون اساسی زمان حسنی مبارک پس از کناره گیری او به حالت تعلیق درآمد و جای خود را به مصوبه اجرایی ارتش داد. نخستین قانون اساسی پس از آقای مبارک، در سال ٢٠١٢ و تحت نظر رئیس جمهوری و پارلمان اسلامگرای مصر تصویب شد که مخالفت و تظاهرات منجر به سقوط محمد مرسی، رئیس جمهوری انتخابی را به دنبال داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption برخی منابع، گروه های اسلامگرای تندرو و وابسته به القاعده را مسئول این حملات دانسته‌اند

در حالیکه دولت انتقالی مصر، گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان تروریستی، غیرقانونی اعلام کرده، انفجار روز جمعه این نگرانی را به دنبال داشته که ممکن است فشار بر اسلامگرایان باعث گرایش گروه های تندرو به عملیات خشونت آمیز شده باشد.

اخوان المسلمین همواره توسل به چنین عملیاتی را تکذیب کرده اما پس از برکناری محمد مرسی، حمله و بمب گذاری به نفرات و مراکز دولتی مصر شدت گرفته و برخی منابع، گروه های اسلامگرای تندرو و وابسته به القاعده را مسئول این حملات دانسته‌اند.

همزمان روز جمعه، وزیر کشور مصر اعلام کرد که در جریان درگیری هواداران اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی و انتظامی، علاوه بر کشته شدن ۱۰ نفر، ۱۱۱ نفر هم بازداشت شده اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط