بریتانیایی‌هایی که به سوریه بروند، در بازگشت بازداشت می‌شوند

حق نشر عکس BBC World Service

یک فرمانده ارشد پلیس بریتانیا گفته است که شهروندان این کشور هنگام بازگشت از سوریه ممکن است در مرز بازداشت شوند.

سر پیتر فی، رئیس پلیس منچستر به بی بی سی گفته است که این نگرانی وجود دارد که این افراد که پس از شرکت در درگیری‌های سوریه به بریتانیا باز می‌گردند، ممکن است تهدیدی برای کشور باشند.

پیشتر نیز وزارت کشور بریتانیا و سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (ام آی فایو) درباره خطر تروریسم از سوی شهروندان بریتانیایی که در سوریه می جنگند، هشدار داده‌ بودند.

پلیس اسکاتلندیارد گفته است که افرادی که به عنوان تروریست به بریتانیا بر می‌گردند، بزرگ‌ترین نگرانی برای این سازمان به شمار می‌روند.

در ماه جاری میلادی شانزده نفر پس از سفر به سوریه و بازگشت به بریتانیا به ظن تخلفات تروریستی بازداشت شدند.

در کل سال ۲۰۱۳ شمار بازداشت شدگان به اتهامات مشابه به ۲۴ نفر می‌رسید.

سخنگوی پلیس گفته است که شماری از افرادی که برای آموزش‌های تروریستی به سوریه می‌روند، جوانان هفده ساله هستند و اکثریت این افراد را مردان جوان تشکیل می‌دهند و البته در میان مسافران، زنان جوان نیز حضور دارند.

رئیس پلیس منچستر به بی بی سی گفت که افرادی که به سوریه رفته و به کشور باز می‌گردند، ممکن است در مرزها، تفهیم اتهام شده و مورد بازجویی قرار گیرند.

او افزود که این افراد زیرنظر برنامه‌هایی قرار می‌گیرند که اطمینان خاطر حاصل شود خطری برای کشور محسوب نخواهند شد.

پیکارجویانی که احتمال داده می‌شود با القاعده ارتباط دارند، از سال ۲۰۱۱ به این سو برای حضور در درگیری‌های سوریه به این کشور رفته‌اند.

افسران اطلاعاتی بریتانیا می‌گویند تعداد شهروندان این کشور که در درگیری‌های سوریه حضور دارند، بیشتر از چند صد نفر نیست.

مرکز مطالعه افراطی‌گرایی در دانشگاه کینگز لندن می‌گوید بیشتر جهادی‌های بریتانیا را مسلمانان تحصیل کرده دانشگاه که بیشترشان اصل و نسب پاکستانی دارند، تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط