ادامه خشونت‌های کیف با وجود وعده‌های یانوکوویچ

حق نشر عکس AFP

]چند ساعت پس از آنکه ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری اوکراین، وعده داده برای پایان دادن به بحران فعلی کشورش کابینه‌ را ترمیم کند و امتیازات دیگری نیز به مخالفان بدهد، شهر کیف، پایتخت، همچنان شاهد ناآرامی و خشونت است.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در کیف می‌گوید معترضان لاستیک خودروها را آتش می‌زنند و در شهر شعله‌های بزرگ آتش به چشم می‌خورد.

تظاهرکنندگان مواد محترقه، سنگ و بمب آتش‌زا به سمت پلیس پرتاب می‌کنند و پلیس نیز با پرتاب گلوله گاز اشک‌آور واکنش نشان می‌دهد.

پیشتر، ویتالی کلیتشکو، از رهبران مخالفان، بار دیگر خواهان استعفای رییس جمهور شد و آن را تنها راه پایان تظاهراتی خواند که اکنون سراسر اوکراین را فرا گرفته.

روز جمعه، ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) فعالان مخالف دولت چندین ساختمان دولتی اوکراین را تصرف کردند.

ناآرامی های اوکراین از دو ماه قبل آغاز شد اما هفته گذشته با کشته شدن چند نفر، شدت گرفت.

هفته گذشته دو تن از معترضان در درگیری در خیابانی در نزدیکی میدان استقلال کیف به ضرب گلوله کشته شدند. مخالفان در این میدان چادر زده اند.

مخالفان می‌گویند این دو نفر با گلوله پلیس ضد شورش یا تک تیراندازان کشته شده‌اند اما دولت این موضوع را رد می‌کند.

جسد یکی از فعالان مخالف نیز در جنگل های نزدیک کیف پیدا شده است. ظاهرا این فرد را ربوده‌اند، شکنجه کرده‌اند و سپس رهایش کرده‌اند تا در برف و سرما جان بدهد.

ناآرامی های اوکراین در نوامبر گذشته و زمانی شروع شد که دولت ویکتور یانوکوویچ تحت فشار روسیه و در آخرین لحظه تصمیم گرفت یک معاهده تجاری با اتحادیه اروپا را امضا نکند.

اما معترضان علاوه بر آنکه خواهان نزدیکی با اتحادیه اروپا بودند، بعدا تقاضاهایشان را افزایش دادند و مبارزه با آنچه فساد گسترده دولتی و سوءاستفاده از قدرت می خوانند را نیز در خواسته هایشان گنجاندند.

مقام های اوکراین اتهام فساد دولتی و سوءاستفاده از قدرت را رد می‌کنند.

مطالب مرتبط