پاکستان؛ اوضاع از کنترل نواز شریف خارج شده؟

حق نشر عکس BBC World Service

سه شنبه ۲۱ ژانویه مثل هر روز عادی دیگر شروع شد، اما ساعاتی بعد بیست و نه زائر شیعه در یک حمله انتحاری پیکارجویان سنی جان سپردند.

در این واقعه که در نزدیکی کویته در استان بلوچستان روی داد، یک بمبگذار انتحاری خودروی پر از مواد منفجره خود را به اتوبوس کوبید.

در همان روز پروفسور اصغر ندیم سید، یک نویسنده اردو زبان در لاهور هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرارگرفت و زخمی شد.

در یک واقعه دیگر سه تن از مددکاران بهداشتی منجمله سه زن که سرگرم واکسیناسیون فلج اطفال بودند توسط پیکارجویان طالبان به ضرب گلوله کشته شدند.

این سومین حمله درکراچی طی یک هفته بود.

در این میان ارتش پاکستان اعلام کرد که ۴۰ پیکارجو را کشته است.

به گفته ارتش این اقدام به تلافی حمله انتحاری پیکارجویان در روز قبل انجام گرفت که در مجاورت یک مقر ارتش در راولپندی روی داده و به کشته شدن سیزده نفر منجمله هشت سرباز منجر شده بود.

یک روز قبل از آن هم بیست سرباز در حمله پیکارجویان به یک کاروان نظامی در شمال غرب پاکستان، جان باخته بودند.

قدرت نمایی ارتش موجب حملات بیشتر طالبان شد و روز ۲۲ ژانویه در چند حمله پراکنده ۱۲ تن از ماموران امنیتی جان خود را از دست دادند.

خشونت در پاکستان غیرقابل پیش بینی، خونبار و در ابعادی هولناک رو به افزایش گذاشته است.

در ماه های اخیر خروج سرمایه از کشور افزایش پیدا کرده و بسیاری از نخبگان، فرزندان خود را به خارج از پاکستان می فرستند.

ماه ها دولت نواز شریف، در انتظارمذاکره با پیکارجویان، سیاست صبر در پیش گرفت اما هیچ فایده ای در برنداشت.

در حال حاضر نظر می رسد که نواز شریف درمقابل این حملات کاملا فلج شده است و به دلیل از دست ندادن امید به مذاکره با پیکارجویان، به ارتش دستوری برای اقدام شدید علیه آنها نمی دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نواز شریف ظاهرا کنترل اوضاع را از دست داده است

نواز شریف از ژانویه سال گذشته که قدرت را به دست گرفت تاکنون به قول هایی که در زمینه اصلاحات اقتصادی، برقراری صلح با هند، ترغیب آشتی در افغانستان و مقابله با پیکارجویان سپرده بود، عمل نکرده است.

نواز شریف ظاهرا کنترل اوضاع را از دست داده و بسیاری از مردم پاکستان از آن بیم دارند که نخست وزیر کشورشان بکلی از تلاش برای رفع بحران جاری دست برداشته باشد.

بین ارتش و دولت غیرنظامی هم مشکلات روزافزونی وجود دارد.

ارتش که درمقابل کشته شدن نفرات خود با بی تصمیمی دولت مواجه است، بسیارسرخورده شده است.

اما از جانب ارتش و دولت غیرنظامی هیچ نشانه ای دیده نمی شود که حاکی از عزم آنها برای برخورد با تروریسم باشد که این می‌تواند از جمله به معنای از میان برداشتن گروه‌های تروریستی از جمله گروه‌های مستقر در پنجاب باشد که علیه حکومت هند برکشمیر می جنگند.

در این میان پیکارجویان با ضربه زدن به روحیه مردم و نیروهای امنیتی با حملات پی در پی خود، هر روزه امتیاز بیشتری به دست می آورند.

طالبان پاکستان حال علاوه بر نفرات ارتش و غیرنظامیان، مسجد،بازار و کلیساها را هم هدف حملات شدید قرار می دهند.

یکی از تاکتیک های جدید طالبان کشتار سیاستمداران، کارمندان دولت و مقامات ارشد ارتش و پلیس است که از طریق بمب گذاری های انتحاری، افراد مسلح موتورسوار و مین گذاری جاده ها انجام می دهد.

حق نشر عکس BBC World Service

درهمین حال گروه تندرو سنی مذهب "لشکر جهنگوی" که رهبرانشان آزادانه در پنجاب به فعالیت مشغولند و هنوز بازداشت نشده اند، شیعیان پاکستان را هدف حملاتی قرار می دهند که بی شباهت به کشتار جمعی آنها نیست.

در گزارش دیدبان حقوق بشر که بیست و یکم ژانویه انتشار یافت در این مورد نوشته شده است :" گروه های پیکارجو تقریبا با مصونیت کامل در سراسر پاکستان فعالیت می کنند حال آن که مقامات مسئول این کشور یا چشم خود را به روی اعمال آنها می بندند و یا درمقابله با حملات آنان ابراز ناتوانی می کنند."

در ادامه این گزارش گفته شده است که حملات طالبان را می توان جنایات جنگی خواند.

موقعیت پاکستان به گونه ای بحرانی شده است که بیل گیتس که نهادی را برای جلوگیری از فلج اطفال تشکیل داده است، گفته است که احتمالا مجبور می شود که به دلیل خشونت های جاری از اجرای برنامه واکسیناسیون خودداری کند.

ظرف ۲۴ ماه گذشته قریب به ۳۰ مددکار بهداشتی برای واکسیناسیون به دست طالبان کشته شده اند.

بیل گیتس بیست و دوم ماه ژانویه در نیویورک خشونت ها در پاکستان را"هولناک و غیرانسانی" خواند.

مردم پاکستان انتظار دارند که نواز شریف در یک گفتار تلویزیونی خطاب به ملت، مردم را از میزان وخامت اوضاع کشور آگاه کند.

نواز شریف سپس باید تا آن جایی که برایش مقدور است موافقت سیاستمداران احزاب مخالف رابرای مبازره با تروریسم جلب کند.

و آن دسته از سیاستمدارانی که به جمع او نمی پیوندند باید از سوی ارتش و دولت، حامی تروریسم خوانده شوند تا موجب شرمسازی آنها شود.

سرانجام این که نواز شریف باید به ارتش دستور پاکسازی شبکه پیکارجویان در وزیرستان شمالی را بدهد.

اما در ماه های اخیر موقعیت بغرنج تر شده است چون گروه های تندروی اسلامی در سند، کراچی، پنجاب و بلوچستان که زمانی منزوی بوده و به طور پراکنده و مستقلانه فعالیت داشتند، حال همگی زیر پرچم "جنبش طالبان پاکستان" گرد آمده اند.

این گروه ها می خواهند که نظام سیاسی پاکستان را تغییر دهند، ارتش را شکست داده و حکومت خلافت اسلامی در این کشور تشکیل دهند.

جهان شاهد احیای شبکه القاعده در عراق و سوریه است که برپیچیدگی جنگ داخلی سوریه افزوده است.

کسی تصور نمی کرد که شبکه القاعده توان تصرف یک شهر را داشته باشد اما این درست همان کاری است که در رمادی و فلوجه انجام داده است.

موقعیت امنیتی در شهرهای پیشاور و کویته در نوار مرزی و بنادر و مرکز تجاری کراچی چنان رو به وخامت گذاشته است که افتادن مناطق شهری و یا بخش هایی از آن به دست طالبان پاکستان دیگرچندان بعید به نظر نمی رسد.

اگر موقعیت امنیتی کنونی از این هم بدتر شود قدم بعدی طالبان شورش های شهری است.

و تنش بین نظامیان و شهروندان غیرنظامی هم ممکن است منجر به تشکیل یک دولت نظامی تحت مقررات ویژه یا حتی کودتا شود.

مطالب مرتبط