درگیری‌های مرگبار در سالگرد انقلاب مصر

حق نشر عکس AP

مقام‌های مصری از کشته شدن حداقل ۲۹ نفر در مراسم سومین سالگرد قیام مردمی علیه حسنی مبارک خبر داده‌اند.

امروز شنبه ۲۵ ژانویه، درگیری‌هایی میان مخالفان و موافقان دولت مورد حمایت نظامیان در سومین سالگرد قیام مردمی که به برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق منجر شد، در این کشور برپا شد.

در قاهره، پلیس با پرتاب گاز اشک آور در صدد متفرق کردن تظاهرکنندگان ضد دولتی که اکثرا اسلامگرا بودند، بود. در میان تظاهرکنندگان فعالان سکولار هم دیده می‌شدند که با دولت تحت حمایت نظامیان مخالف هستند.

این در حالی است که دولت نیز هواداران خود را به میان آورده و آنها شعارهایی در حمایت از ژنرال سیسی، فرمانده ارتش که گفته می‌شود نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد، سر دادند.

گزارش‌های دریافتی همچنین از وقوع انفجاری قوی در نزدیکی یک مرکز پلیس در شهر سوئز حکایت دارد.

وزیر کشور مصر از شلیک آرپی‌جی و تیراندازی سنگین به این مرکز پلیس در شهر سوئز خبر داده است.

در همین حال براساس گزارش‌های دریافتی بمبی کوچک در نزدیکی یک مرکز آموزش پلیس در قاهره منفجر شده که دست کم یک نفر در جریان این انفجار مجروح شده است.

روز گذشته انفجار چند بمب و درگیری در نقاط مختلف مصر به کشته شدن دست کم ۱۸ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر منجر شد.

محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر از مردم خواسته بود تا در مراسم سالگرد قیام مردمی در این کشور شرکت کنند.

آقای ابراهیم پیشتر به حامیان اخوان‌المسلمین هشدار داد با هر گونه تلاشی برای ایجاد اخلال در برگزاری مراسم امروز برخورد خواهد شد.

هواداران اخوان‌المسلمین از زمان برکناری محمد مرسی از قدرت در ژوئیه سال گذشته توسط ارتش مصر، دست به اعتراضات گسترده ای زده‌اند که عمدتا سرکوب شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید سه سال پس از قیام مردمی که به امید ایجاد اصلاحات سیاسی در کشور برپا شد، حال اعتراضات گروه‌های رقیب حاکی از اختلافات عمیق سیاسی در مصر است.

براساس گزارش های دریافتی یک هلی کوپتر نظامی در شمال صحرای سینا دچار سانحه شده و خدمه آن مفقود شده‌اند.

مطالب مرتبط