دولت و شورشیان سوریه در مورد خروج زنان و کودکان از حمص توافق کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت سوریه می‌گوید شورشیان با اسیران جنگی بدرفتاری می‌کنند

براساس تازه‌ترین خبرها از کنفرانس "ژنو ۲"، نمایندگان مخالفان و نمایندگان دولت سوریه به تفاهمی دست یافته‌اند.

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت که دولت سوریه به زنان و کودکان اجازه خروج از محله قدیمی حمص را که تحت محاصره است، می‌دهد.

نماینده سازمان ملل متحد می‌گوید که دولت سوریه همچنین خواهان ارایه فهرستی از نام مردان غیرنظامی بالغی شده است که تمایل خروج از شهر را دارند. به گفته مقامات سوری این اقدام برای حصول اطمینان از این است که در میان آنها افراد مسلح مخالف دولت نباشند.

آقای ابراهیمی در عین‌حال اظهار امیدواری کرده است که کمکهای انسان‌دوستانه نیز به حمص ارسال شود.

وی تاکید کرده است که مخالفان در جریان مذاکرات موافقت کرده‌اند تا اسامی افرادی که در بازداشت نیروهای مسلح مخالف هستند را به دولت ارایه کنند.

نمایندگان دولت سوریه و گروهی از شورشیان موسوم به 'ائتلاف ملی سوریه' از دیروز (شنبه ۲۵ ژانویه) در مورد تبادل اسرا بحث و تبادل نظر می‌کردند.

گفتگوهای دیروز در خصوص امدادرسانی به بخشهایی از شهر حمص بود که تحت محاصره قرار دارد.

اخضر ابراهیمی، دیپلمات سابق الجزایری که نماینده سازمان ملل متحد در این گفتگوهاست، مذاکرات دیروز را "یک آغاز خوب" توصیف کرده است.

او گفت که قدمهای اول قدمهای کوچکی هستند که حاصل زیادی ندارند، اما فضا را برای رسیدن به مسئله اصلی، یعنی تشکیل دولت انتقالی در سوریه، آماده می‌کنند.

مقامات دولتی سوریه می‌گویند که پایان دادن به تروریسم و خشونت در آن کشور اولویت آنهاست، ولی شورشیان می‌گویند که قدم اول باید خروج بشار اسد، رئیس جمهور، از قدرت باشد.

در مذاکرات دیروز، دو طرف بر سر یک میز روی در روی همدیگر نشستند، اما به گفتگوی مستقیم نپرداختند.

هر دو طرف اخضر ابراهیمی را به عنوان رئیس جلسه مورد خطاب قرار می‌دادند و مواضع خود را از طریق او به گروه مقابل منتقل می‌کردند.

سازمان ملل می‌گوید که بیش از یکصد هزار نفر از زمان آغاز شورشها در سوریه تا کنون جان خود را از دست داده اند و بیش از نه میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط