کمک ۲ میلیارد دلاری بانک جهانی به برمه

حق نشر عکس Getty
Image caption جیم یونگ رییس بانک جهانی در حال دست دادن وزیر بهداشت برمه

بانک جهانی وعده داده است ۲ میلیارد دلار برای پروژه های توسعه ای برمه کمک کند.

جیم یونگ کیم رییس بانک جهانی در اولین سفر خود به برمه از این کمک که از جمله در زمینه پروژه های تامین انرژی و خدمات درمانی صرف می شود پرده برداشته است.

برمه که به میانمار نیز شهرت دارد، سال هاست از بخش عمده ای از کمک های بین المللی محروم بوده است و در حال حاضر برای بازسازی اقتصاد خود دچار مشکل است.

سه دهه پیش بانک جهانی وام دهی به برمه را در پی توقف پرداخت اقساط وام توسط حاکمان نظامی کشور متوقف کرد.

حدود ۷۰ درصد از مردم برمه به جریان برق دائم دسترسی ندارند و به گفته آقای کیم افزایش توان تامین برق اساس توسعه کشور است.

به گفته رییس بانک جهانی "ما در حال افزایش حمایت از اصلاحات گسترده ای هستیم که در میانمار در راه است چرا که می خواهیم به دولت کمک کنیم منافع توسعه را با سرعت بیشتری به مردم فقیر برساند. گسترش دسترسی به برق در کشوری مانند میانمار می تواند به تغییر جامعه کمک کند. کودکان می توانند در شب ها هم درس بخوانند، مغازه ها باز خواهند ماند و درمانگاه ها برای ادامه کار دستگاه های ضروری خود برای نجان جان مردم برق و نور و انرژی خواهند داشت. برق می تواند به پایان فقر در کشور کمک کند."

بانک جهانی در سال ۱۹۸۷ دفتر خود را در رانگون بست و وام تازه ای به نظامیان حاکم بر برمه نداد.

خشونت

سال گذشته برمه به کمک وامی از ژاپن حساب وام های معوقه خود را که بیش از صدها میلیون دلار ارزش داشت با بانک جهانی و بانک توسعه آسیا صاف کرد. این کار به دو وام دهنده بزرگ اجازه داده که کمک های مالی خود به برمه را از سر بگیرند.

از سال ۲۰۱۱ که دولت غیرنظامی در برمه به قدرت رسیده است تین سین، رییس جمهوری، اصلاحات اقتصادی و سیاسی را آغاز کرده است و با این کار لغو تحریم های بین المللی علیه برمه آغاز شده است.

منتقدان می گویند سرعت تغییر بسیار زیاد است و همین باعث درگیری های خشونت بار در نقاطی از کشور شده است.

با این همه در حالی که تحریم ها علیه برمه کاهش می یابد، موسسات خارحی برای سرمایه گذاری در کشور صف بسته اند. برمه هم منابع طبیعی غنی دارد و هم از موقعیتی استراتژیک بین چین و هند برخوردار است.

کمک اعلام شده توسط بانک جهانی از شامل ۲۰۰ میلیون دلار جهت دسترسی عمومی به خدمات درمانی تا سال ۲۰۳۰ می شود.

مطالب مرتبط