اسنودن آمریکا را به جاسوسی صنعتی متهم کرد

حق نشر عکس Getty

ادوارد اسنودن، افشاگری که جزییات عملیات جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا را افشا کرده در مصاحبه ای با شبکه آلمانی ای آر دی گفته است این سازمان شرکت های بزرگ آلمانی را که رقبای شرکت های آمریکایی بودند رصد می کرده است.

آقای اسنودن که از روسیه پناهندگی موقت گرفته است در عین حال گفته بر این باور است که مقامات آمریکا قصد کشتن او را دارند.

پیشتر افشاگری آقای اسنودن، مبنی بر شنود تلفن همراه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، خشم این کشور را برانگیخته بود.

در پی افشای این خبر خانم مرکل آمریکا را به نقض قابل قبول اعتماد بین دو کشور متهم کرد.

هفته گذشته باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به تلویزیون آلمانی زد. دی. اف گفت شنود تلفن همراه خانم مرکل یک اشتباه بوده و دیگر تکرار نخواهد شد.

استفن ایوانز، خبرنگار بی بی سی از برلین می گوید اتهام های تازه ای که آقای اسنودن درباره جاسوسی صنعتی علیه آمریکا مطرح کرده است کار را برای بازسازی اعتماد از میان رفته میان آمریکا و آلمان دشوارتر خواهد کرد.

آقای اسنودن در مصاحبه خود با اشاره به شرکت مهندسی زیمنس به تلویزیون ای آر دی گفته است: "اگر اطلاعاتی از زیمنس به دست سازمان امنیت ملی می رسید که در جهت منافع ملی آمریکا، نه امنیت ملی اش، بود، به دنبال این اطلاعات می رفتند و آن را به دست می آوردند."

آقای اسنودن در عین حال گفته بر این باور است که ماموران آمریکا قصد کشتن او را دارند و به مقاله منتشر شده در سایت بازفید (Buzzfeed) اشاره کرده که در آن به نقل از افسران اطلاعاتی آمریکا آمده "می خواهیم مرده اش را ببینیم."

اوایل تابستان امسال، پس از آن که ادوارد اسنودن جزییات عملیات گسترده اطلاعاتی سازمان امنیت ملی را افشا کرد، روسیه به ادوارد اسنودن پناهندگی یک ساله داد.

آمریکا آقای اسنودن را به دزدی از اموال دولتی، انتشار غیر مجاز اطلاعات دفاعی، و نشر عامدانه اطلاعات امنیتی محرمانه متهم کرده است.

مجازات هرکدام از این اتهام ها حداکثر ده سال حبس است.

اوایل همین هفته آقای اسنودن گفته بود برای برخورداری از محاکمه ای عادلانه در آمریکا هیچ شانسی ندارد و برنامه ای برای بازگشت به این کشور ندارد.

Buzzfe