فتح الله گولن نقش جنبش خود را در افشای فساد دولتی در ترکیه تکذیب کرد

حق نشر عکس b

فتح الله گولن، شخصیت مذهبی با نفوذی که از او به عنوان یکی از رقبای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یاد می‌شود به بی‌بی‌سی گفته که از نفوذش برای انجام تحقیقات در مورد فساد اعضای ارشد دولت استفاده نکرده است.

آقای گولن که گفته می شود دارای میلیون ها طرفدار است، از سال ۱۹۹۹ میلادی در تبعید خود خواسته در آمریکا زندگی می کند.

او در اولین گفتگویش از زمانی که ترکیه را ترک کرده به ادعاهای مطرح شده در این مورد که از هوادارانش خواسته با در اختیار گرفتن پست های کلیدی در پلیس و قوه قضاییه به این تحقیقات کمک کنند، پاسخ داده است.

در دسامبر سال گذشته پلیس ترکیه چند نفر از چهره های سرشناس را به اتهام گرفتن رشوه در ارتباط با قراردادهای دولتی بازداشت کرد.

پس از این دستگیری ها، شماری از افسران پلیس از سمت های خود برکنار یا به مناطق دیگری منتقل شدند.

در جریان این تحقیقات چهار وزیر کابینه استعفا دادند.

به گفته ناظران، تحقیقات در مورد فساد در دولت و گزارش ها در مورد برکناری افسران پلیس نشانه افزایش تنش میان حزب حاکم عدالت و توسعه با "جنبش خدمت" ( هیزمت) به رهبری آقای گولن است.

حق نشر عکس 1
Image caption فتح الله گولن ، شخصیت مذهبی با نفوذی است که از او به عنوان یکی از رقبای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، یاد می شود

طرفداران این جنبش، چهره مدرنی از اسلام ارائه می کنند و این جنبش با تکیه بر آموزش، نوعدوستی و سختکوشی توانسته میلیون ها نفر را در سراسر جهان جذب کند.

رجب طیب اردوغان، آقای گولن را به حمله علیه دولت متهم کرده است.

آقای گولن ۷۴ ساله به بی‌بی‌سی گفته که اخراج و جابجایی شماری از افسران پلیس توسط حزب عدالت و توسعه اقدامی "ضد دموکراتیک" بوده است.

آقای گولن در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به دخالت مستقیم جنبش خدمت در تحقیقات مربوط به فساد مالی دولت گفت که "غیرممکن است این قضات و دادستان ها از من دستور گرفته باشند. من هیچ ارتباطی با آنها ندارم. حتی یک درصد از آنها را هم نمی شناسم."

به گفته آقای گولن "ظاهرا این گونه اقدامات با هدف بزرگنمایی جنبش خدمت و ترساندن مردم از تهدیدی غیرواقعی که این حزب برای آنها دارد، صورت گرفته است."

رهبر جنبش خدمت همچنین گفت: "قضات و افسران پلیسی که دست به این تحقیقات زدند، طبیعتا به وظایفشان عمل کردند."

آقای گولن در بخش دیگری از این گفتگو در باره افزایش تنش ها بین ترکیه و اسرائیل در سال های اخیر گفت: "آنها در تلاشند که از ما چهره جنبش طرفدار اسرائیل ترسیم کنند، به این مفهوم که ما برای آنها بیش از ملت خودمان ارزش قائل هستیم. حال آن که ما آنها را به عنوان بخشی از مردم این جهان می پذیریم."

مطالب مرتبط