باراک اوباما نابرابری اقتصادی را هدف می‌گیرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما در سخنرانی سالانه خود به سراغ طرح‌هایی می‌رود که نیاز چندانی به تصویب در کنگره نداشته باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تا ساعاتی دیگر برای ششمین بار سخنرانی سالانه خود را خطاب به جلسه مشترک مجلس‌های نمایندگان و سنا بیان می‌کند.

بخش مهمی از سخنرانی آقای اوباما به سیاست داخلی دولت او در یک سال آینده اختصاص خواهد داشت، سیاستی که به گفته ناظران بر کاهش نابرابری درآمد میان طبقه‌های مختلف اجتماعی تمرکز خواهد داشت.

بنا بر اعلام کاخ سفید، آقای اوباما در سخنرانی خود از افزایش حداقل دستمزد کارکنان پیمانی دولت فدرال از ۷ دلار و ۲۵ سنت در ساعت به ۱۰ دلار و ۱۰ سنت خبر خواهد داد. این تصمیم بر اساس اختیارات ریاست جمهوری اتخاذ خواهد شد.

آقای اوباما همچنین از کنگره خواهد خواست تا قانونی را در همین راستا تصویب کند که افزایش دستمزد را برای همه کارگران افزایش دهد.

همچنین پیشبینی می‌شود آقای اوباما درباره بی‌کاری طولانی مدت، گسترش آموزش به کودکان در دوره پیش از آمادگی و ارتقای زیرساخت‌ها صحبت کند.

بیشتر این طرح‌ها بر ارتقای وضع طبقه متوسط و کاهش اختلاف درآمد طبقه‌های ثروتمند و کم‌درآمد جامعه تاکید خواهد داشت.

تازه ترین نظرسنجی موسسه پیو نشان می دهد که ۶۵ درصد پاسخ‌دهندگان بر این باور هستند که در یک دهه گذشته، شکاف میان ثروتمندان و دیگر طبقه‌های اجتماعی از لحاظ میزان درآمد افزایش یافته است.

بر این اساس، پنجاه درصد درآمد سالانه در آمریکا تنها به ده درصد از جامعه این کشور تعلق دارد.

افزایش حداقل دستمزد

هم جمهوریخواهان و هم دموکرات‌ها مقابله با افزایش نابرابری در درآمد و تحرک‌بخشی اقتصادی را از اولویت‌های خود می دانند اما نگرش‌های متفاوتی به این موضوع دارند.

یکی از موضوع‌های مورد اختلاف افزایش حداقل دستمزد در آمریکاست.

آقای اوباما و رهبران دموکرات‌ها در کنگره در ماه‌های گذشته خواهان افزایش دستمزد به ۱۰ دلار و ۱۰ سنت شده اند اما جمهوریخواهان با این موضوع مخالف هستند.

آنها نگران تاثیر منفی چنین تصمیمی بر رشد اقتصادی آمریکا هستند.

حق نشر عکس Getty
Image caption جمهوریخواهان طرح‌های خود را برای مقابله با نابرابری اقتصادی دارند

به گفته جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوریخواه است، افزایش حداقل دستمزد باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی خواهد شد.

آقای بینر گفته است که نمایندگان حزب او نخواهند گذاشت که آقای اوباما از اختیارات خود فراتر برود.

'سال عملگرایی'

به گفته تحلیلگران، باراک اوباما امسال برخلاف سال گذشته جای تمرکز بر طرح های بزرگ، بر طرح هایی تمرکز خواهد داشت که به تصویب کنگره نیازی نداشته باشد.

سخنرانی سال گذشته آقای اوباما بر طرح های مهمی در زمینه اصلاح قوانین مالکیت سلاح و مهاجرات تمرکز داشت که هیچ کدام از موارد وعده داده او در کنگره به تصویب نرسید.

باراک اوباما پیش‌تر، از سال ۲۰۱۴ به عنوان سال عملگرایی نام برده بود.

این در حالی است که برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در پاییز این سال به این معنی است که با آغاز فصل مبارزات انتخاباتی، از تحرک کنگره در رابطه با قانونگذاری کاسته خواهد شد.

هر چند که اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان تاکنون کمکی به پیشبردن طرح‌های بزرگ آقای اوباما نداشته است.

سال گذشته، اکثریت دموکرات مجلس سنا با همراهی بعضی از سناتور‌های جمهوریخواه، طرحی را برای اعطای شهروندی آمریکا به بخشی از حدود یازده میلیون مهاجر غیرقانونی در این کشور تصویب کرد.

مجلس نمایندگان هنوز این طرح را به رای نگذاشته است.

دموکرات‌های مجلس سنا هم همیشه با باراک اوباما همراهی نکرده‌اند.

بعضی از سناتورهای دموکرات‌ در مواردی مانند اصلاح قوانین مالکیت سلاح از مخالفان طرح‌های آقای اوباما بوده اند.

جمهوریخواهان، بر اساس رویه همه ساله، پس از اتمام سخنرانی آقای اوباما، به طرح‌ها و سخنان او پاسخ خواهند گفت. امسال قرار است سه نماینده جمهوریخواه به این سخنان واکنش نشان دهند.

مطالب مرتبط