ورود اوباما به بحث قانونی شدن مصرف ماری جوانا

حق نشر عکس AP

یک نظر سنجی نشان داد که برای نخستین بار، اکثریت آمریکایی ها ، یعنی ۵۸ درصد از آنها، با قانونی شدن مصرف ماری جوانا موافق هستند.

اما مخالفان قانونی شدن ماری جوانا می گویند که کاستن از سخت گیری در این زمینه می تواند به پایین آمدن سن مصرف علف و بالا رفتن میزان تصادفات رانندگی منجر شود.

باراک اوباما می گوید قانونی شدن مصرف ماری جوانا نخواهد توانست تاثیر چشمگیری بر حل مسائل اجتماعی بگذارد.

برگ شاهدانه، ماری جوانا، علف یا گراس، ماده روانگردانی است که این روزها موضوع داغ آمریکا است. باراک اوباما در گفتگویی با مجله نیویورکر گفته است که خطر ماری جوانا برای کسانی که آن را مصرف می کنند بیشتر از خطر الکل یا توتون بیشتر نیست.

آقای اوباما گفته است: "موضوع پنهانی نیست که من در نوجوانی علف می کشیدم. این کار را عادتی ناپسند و کاری بد می دانم که فرق زیادی با سیگار ندارد. من از دوران جوانی تا سال ها بعد سیگاری بودم."

رئیس جمهوری آمریکا در همین مصاحبه گفت که رقم بازداشت اقلیت های قومی و افراد کم درآمد به جرم داشتن ماری جوانا بیشتر از همین رقم برای افراد طبقه متوسط است. او گفت: "بچه های طبقه متوسط به خاطر کشیدن علف به زندان نمی افتند ولی بچه های فقیر، چرا."

در دو ایالت کلرادو و واشنگتن، مصرف ماری جوانا قانونی شده است. شاید همین امر یکی از دلایل ورود رئیس جمهور آمریکا به این بحث باشد. اما برای دولت اوباما، تغییر نظر رای دهندگان آمریکایی هم به همان اندازه مهم است، آن هم در شرایطی که ده ماه دیگر انتخابات کنگره برگزار خواهد شد.

در ماه اکتبر گذشته، یک نظر سنجی نشان داد که برای نخستین بار، اکثریت آمریکایی ها ، یعنی ۵۸ درصد از آنها، با قانونی شدن ماری جوانا موافقند. در همان نظرسنجی، ۳۹ درصد پرسش شوندگان گفتند که ماری جوانا باید غیرقانونی باقی بماند. نتایج نظرسنجی نشان دهنده تغییری بزرگ در طرز فکر آمریکایی هاست. در سال ۱۹۶۹، تنها ۱۲ درصد از آنها موافق قانونی شدن ماری جوانا بودند.

اکنون سیاستمداران دو حزب رقیب دموکرات و جمهوریخواه با احتیاط در حال سنجش پیامدهای سیاسی این تغییر رویکرد در انتخابات آینده هستند به نوشته جرج زورنیک در روزنامه واشنگتن پست، موضوع قانونی شدن ماری جوانا ممکن است در سال جاری میلادی در ایالت فلوریدا به رای گذاشته شود. دموکرات ها ممکن است از این موضوع برای بالا بردن میزان مشارکت جوانان در انتخابات بهره گیری کنند. ایالت های آریزونا، کالیفرنیا و اورگان نیز احتمالا شاهد رای گیری در باره ماری جوانا خواهند بود.

موافقان قانونی شدن مصرف ماری جوانا استدلال می کنند که مصرف کننده، به هر حال ماده مورد نیاز خود را از طریقی پیدا خواهد کرد، در نتیجه اگر ماری جوانا از حالت قاچاق خارج شود، دست باندهای مواد مخدر از این بازار کوتاه می شود و میزان جرم و تبهکاری پایین می آید. اما مخالفان قانونی شدن ماری جوانا می گویند که کاستن از سخت گیری در این زمینه می تواند به پایین آمدن سن مصرف علف و بالا رفتن میزان تصادفات رانندگی منجر شود.

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما می‌گوید در جایگاه یک پدر، به دخترانش ساشا و مالیا در باره خطرات ماری جوانا هشدار داده

آقای اوباما گفته است که باید دید قانونی شدن ماری جوانا در ایالت های کلرادو و واشنگتن چه نتیجه ای خواهد داد، اما اضافه کرد که مصرف قانونی علف تاثیر چندانی بر حل مشکلات اجتماعی نخواهد داشت و ممکن است تالی های فاسدی هم داشته باشد. او گفت: "اگر ماری جوانا کاملا قانونی شود، ممکن است زمانی عده ای بپرسند که آیا می توان مقدار مصرف مشخصی برای کوکائین هم تجویز کرد که زیان آورتر از ودکا نباشد؟ آیا آماده ورود به چنین بحثی هستیم؟"

در همین حال، آخرین نظرسنجی انجام شده در ایالت نیویورک نشان می دهد که بیشتر ساکنان این ایالت با قانونی شدن آزمایشی مصرف درمانی ماری جوانا موافقند. اندرو کومو، فرماندار نیویورک، قصد دارد مصرف درمانی علف را در بیست بیمارستان به شکل آزمایشی آزاد کند. هم اکنون در بیست ایالت آمریکا ماری جوانا با تجویز پزشک و برای مصارف درمانی مجاز است.

در بیشتر کشورهای جهان داشتن ماری جوانا از اواخر دهه ۱۹۳۰ غیرقانونی بوده است. اما بسیاری از کشورها، به خصوص در آمریکای شمالی و جنوبی و اروپا، داشتن مقادیر اندک از این ماده را قانونی کرده اند. در کشورهای زیادی نیز مصرف ماری جوانا تحمل می شود و مصرف کنندگان مورد پیگرد قرار نمی گیرند. کمتر از دو ماه پیش، اوروگوئه نخستین کشور جهان شد که کشت، توزیع و فروش ماری جوانا را قانونی اعلام کرد.

برخی ناظران می گویند که گفته های اخیر باراک اوباما، برای بسیاری از والدینی که مایل نیستند فرزندانشان به ماری جوانا گرایش پیدا کنند، ناخوشایند خواهد بود. آقای اوباما گفت که در جایگاه یک پدر، به دخترانش ساشا و مالیا در باره خطرات این ماده هشدار داده و گفته است که مصرف ماری جوانا کار درستی نیست و اتلاف وقت است.

مطالب مرتبط