روسیه کمک ۱۵ میلیارد دلاری اوکراین را به حالت تعلیق در می‌آورد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه حق نشر عکس AFP

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرده است مسکو کمک ۱۵ میلیارد دلاری به اوکراین را فعلا متوقف می‌کند.

آقای پوتین می‌گوید تا زمان تعیین تکلیف دولت آینده اوکراین، اعطای این کمک برای حل بحران اقتصادی این کشور معلق خواهد ماند.

رئیس جمهور روسیه پیش‌تر به اتحادیه اروپا قول داده بود با وجود ادامه اعتراض‌ها در اوکراین در کمک چند میلیارد دلاری روسیه به این کشور تجدید نظر نکند.

به گفته تحلیلگران، اظهارنظر تازه آقای پوتین درباره احتمال توقف اعطای کمک تا زمان تشکیل دولت جدید اوکراین، به معنای فشار سیاسی بر این کشور است تا در گستره نفوذ سیاسی مسکو باقی بماند.

معترضان اوکراینی همچنان در خیابان‌ها مانده‌اند و می‌گویند تا رئیس‌جمهوری اوکراین کناره‌گیری نکند، خیابان‌ها را ترک نخواهند کرد.

'پرتگاه جنگ داخلی'

معترضان که خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا هستند، دو ماه پیش در ماه نوامبر در اعتراض به خودداری رئیس‌جمهوری اوکراین از امضای پیمان تجارت آزاد با اتحادیه اروپا به خیابان آمدند.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین به جای امضای پیمان تجارت آزاد با اتحادیه اروپا، اعلام کرد قصد دارد روابط اقتصادی با روسیه را گسترش دهد.

لئونید کراوچوک، اولین رئیس‌جمهوری اوکراین بعد استقلال از اتحاد جماهیر شوروی (از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴) امروز، چهارشنبه (۲۹ ژانویه) در مجلس هشدار داد که اوکراین در لبه پرتگاه جنگ داخلی قرار گرفته است.

مجلس اوکراین به دنبال تصویب طرح عفو معترضان در کشور است اما ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته بازداشت‌شدگان به شرطی آزاد شوند که معترضان از ساختمان‌های دولتی که اشغال کرده‌اند، بیرون روند و سنگرهای خیابانی را برچینند.

حمایت آمریکا و اروپا از مخالفان

هم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و هم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان حمایت خود را از تظاهرات‌کنندگان اعلام کرده‌اند.

صدراعظم آلمان و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین و مخالفان به کی‌یف، پایتخت اوکراین رفته‌اند.

خانم مرکل در این سفر گفته باید به وضعیتی که کشور‌ها مجبور می‌شوند بین اتحادیه اروپا و روسیه یکی را انتخاب کنند، پایان داد.

کا‌ترین اشتون هم می‌گوید تمام گروه‌ها باید "گفت‌و‌گوی واقعی" را شروع کنند.

آخرین تقاضا: برکناری رئیس‌جمهوری

در طول اعتراض‌ها دست‌کم ۵ نفر کشته شده و شماری از ساختمان‌های دولتی به اشغال مخالفان در آمده است. صد‌ها نفر همچنان در خیابان‌ها هستند.

بعضی ناظران امیدوار بودند با استعفای میکولا آزاروف، نخست‌وزیر اوکراین، کمی از خشم تظاهرات‌کنندگان کاسته شود اما آنان الان به دنبال برکناری رئیس‌جمهوری اوکراین هستند.

با پذیرش استعفای نخست‌وزیر، دولت منحل می‌شود؛ هر چند براساس قوانین اوکراین، دولت کنونی می‌تواند حداکثر به مدت ۶۰ روز و تا تشکیل دولت جدید اداره امور را در دست داشته باشد.

مطالب مرتبط