'آغاز' خروج نیروهای اضافی از مرز تاجیکستان و قرقیزستان

نیروهای مرزبانی قرقیزستان با پخش بیانیه‌ای از آغاز خروج نیروهای انتظامی و نظامی اضافی از مرز مشترک کشورشان با تاجیکستان خبر داده‌اند.

طبق اطلاعیه دفتر مطبوعاتی اداره مرزبانی قرقیزستان که امروز چهارشنبه ۲۹ ژانویه پخش شد، خروج این نیروها از روز گذشته آغاز شده و این اقدام در پی توافق دوجانبه تاجیکستان و قرقیزیسان که روز ۱۵ ژانویه حاصل شد، صورت می‌گیرد.

این توافق در جریان مذاکرات هیئتهای دو طرف در شهر اسفره ولایت سغد، در شمال تاجیکستان که ۵ ژانویه دایر شد، به دست آمد.

آن زمان دو طرف پروتکلی را به امضا رساندند که در چارچوب آن خروج نیروهای اضافی از منطقه مرزی مورد بحث در اولویت قرار داشت و پس از بیرون بردن واحدهای مرزبانی و پلیس هر دو کشور از منطقه مورد بحث، تنها نیروهای مرزبان محلی از مرز دو کشور مراقبت خواهند کرد.

نیروهای مرزبانی قرقیزستان همچنین خبر داده‌اند که وضعیت در مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان آرام است، اما مذاکرات دوجانبه در مورد مسائل مرزی ادامه‌ دارد.

در بیانیه نیروهای مرزبانی قرقیزستان آمده است که در جریان این مذاکرات نمایندگان دو جانب مسائل مربوط به حل مناقشه مرزی و اقدامات مشترک برای جلوگیری از واقعات مشابه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان را بررسی می‌کنند.

ابهام

در حالی که مرزبانان قرقیز از آغاز خروج نیروهای اضافی از مرز مشترک خبر می‌دهند، مسئولان نیروهای مرزبانی تاجیکستان از ارائه اطلاع در مورد این که آیا این نیروها نیز همزمان با همتایان خود از محل خارج می‌شوند یا خیر، خودداری کرده‌اند.

اما براساس توافق میان دو طرف، خروج نیروهای اضافی نظامی و انتظامی باید همزمان صورت بگیرد و با توجه به این نکته به احتمال زیاد تاجیکستان نیز نیروهای اضافی خود را امروز از مرز به مکان خدمت دایمیشان بازپس می‌فرستد.

اعزام نیروهای اضافی به منطقه مرزی مشترک تاجیکستان و قرقیزستان بعد از وقوع درگیری میان مرزبانان دو کشور در ۱۱ ژانویه سال‌جاری صورت گرفته بود.

در این درگیری که در منطقه مرزی بین ناحیه اسفره ولایت سغد تاجیکستان و ولایت بادکند قرقیزستان رخ داد، شش مرزبان قرقیز و دو مرزبان تاجیک زخمی شدند.

درپی این واقعه جانب قرقیزستان به طور یکجانبه عبور و مرور از پنج گذرگاه مرزی با تاجیکستان را مسدود کرد و حالا معلوم نیست که با خروج نیروهای اضافی از مرز این گذرگاهها دوباره کاملا فعال خواهند شد یا خیر.

مطالب مرتبط