ادوارد اسنودن نامزد جایزه صلح نوبل شد

ادوارد اسنودن حق نشر عکس Reuters
Image caption ادواراد اسنودن اکنون در روسیه به سر می‌برد

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی، توسط دو سیاست‌مدار نروژی به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل امسال معرفی شده است.

معرف‌های او از تلاشهایش برای افشای برنامه‌های گسترده جاسوسی دولت آمریکا به عنوان ابزاری برای جاری شدن صلح در جهان یاد کرده اند.

بارد ویگار، وزیر پیشین محیط زیست نروژ و اسنرد والن، هر دو از اعضای حزب چپ و سوسیالیست نروژ در نامه ای نام آقای اسنودن را به کمیته جوایز نوبل معرفی کرده اند.

مهلت معرفی نامزدهای جایزه نوبل تا چند روز دیگر (اول فوریه) پایان می‌یابد.

با وجود این، آقای اسنودن برای دریافت چنین جایزه معتبری باید با فهرستی از دیگر نامزدهای فعال صلح در جهان رقابت کند.

'اسنودن مدارک دزدیده شده را بازگرداند'

همزمان با انتشار خبر نامزدی ادوارد اسنودن برای دریافت جایزه نوبل صلح، جیم کِلپِر، مدیر کل سرویس جاسوسی آمریکا خواستار بازگردانده شده اسنادی شد که به گفته او آقای اسنودن "دزدیده" است.

آقای کلپر که روز چهارشنبه (۲۹ ژانویه - نهم بهمن) در کنگره آمریکا سخن می‌گفت، ادعا کرد اقدامات افشاگرانه ادوارد اسنودن در یکسال گذشته، به امنیت ملی آمریکا ضربه زده و باعث شده نهادهای اطلاعاتی این کشور فرصت دسترسی به اطلاعات بسیار سودمندی را که از طریق شرکای امنیتی خود کسب می‌کردند، از دست بدهند.

ادوارد اسنودن که پیش‌تر کارمند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بوده، سال گذشته پس از ترک آمریکا مدارکی را در اختیار رسانه‌ها گذاشت که از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت.

او اکنون در روسیه به سر می‌برد.

مطالب مرتبط