چالش‌های جدی ارتش مصر در برابر پیکارجویان اسلامگرا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال سیسی، فرمانده ارتش در مراسم تشییع کشته‌شدگان سقوط هلیکوپتر شرکت کرد

خبر سرنگون کردن یک هلیکوپتر نیروی هوایی مصر با یک موشک زمین به هوای قابل حمل توسط پیکارجویان اسلامگرا، نشان دهنده تشدید جدی چالش هایی است که ارتش مصر با آن مواجه است.

ارتش مصر در حال حاضر سرگرم جنگ با شورشیان اسلامگرا در شبه جزیره سیناست و بی قانونی حاکم بر این منطقه به این جنگ دامن زده است.

نیروهای مصر درجنگ با شورشیان به هلیکوپترهای توپدار آپاچی ساخت آمریکا و نیز هلیکوپترهای ساخت روسیه به شدت وابسته اند.

ولی استفاده آشکار موشک های زمین به هوا توسط شورشیان، ابعاد این نبرد خونین را به میزان قابل توجهی گسترش می دهد. این موشک ها از روی شانه شلیک می شوند.

از جمله شواهد استفاده از این موشک ها در سرنگون کردن هلیکوپتر مصری، یک نوار ویدیویی است که گروه پیکارجوی موسوم به انصار بیت المقدس، آن را در اینترنت قرار داده و در آن سرنگون کردن هلیکوپتر نشان داده می‌شود. ارتش مصر به سقوط هلیکوپتر اذعان کرده است.

انصار بیت المقدس، می گوید این هلیکوپتر را در شمال شبه جزیره سینا و در نزدیکی مرز با نوار غزه سرنگون کرده است.

ارتش مصر اظهار نظری در باره این ادعا نکرده ولی روزنامه نیویورک تایمز نوشته که منابع موثق در قاهره اذعان کرده اند که یک موشک روسی مدل استرلا-۲ که سازمان ناتو آن را مدل اس آ-۷ نیز می خواند هلیکوپتر را هدف قرار داده سرنگون کرده است.

یک سلاح قوی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ژنرال سیسی اعلام کرده که نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد

این اولین بار نیست که از یک چنین سلاحی در نقطه ای از جهان استفاده شده است. در اکتبر ۲۰۱۲ ارتش اسرائیل ادعا کرد که جنبش حماس یک موشک اس آ-۷به سوی یکی از هواپیماهایش که بر فراز نوار غزه پرواز می کرده، شلیک کرده است.

این مدل موشک و بسیاری از سلاح های مشابه، از آنجا که سبک و قابل حمل بوده و شلیک آن توسط تنها یک نفر امکان پذیر است سلاح مطلوبی برای شورشیان است.

برای شلیک این نوع موشک ها از حرارتی که توسط موتور یک هواپیما تولید می شود استفاده می شود و توانایی حمله به هدفی در ارتفاع دوهزار متری را دارد.

در نیروی دفاعی کشورهایی که تجهیزاتشان را شوروی تامین می کرد، از جمله ارتش مصر چنین موشک هایی دیده می شود که با وجود قدیمی بودنشان هنوز یک سلاح قدرتمند محسوب می شوند.

بیم آن می رود که در جنگ های داخلی لیبی در سال ۲۰۱۱ هنگامی که نیروهای شورشی به زرادخانه ها حمله کردند، مقدار قابل توجهی از این نوع سلاح ها به دست شورشیان افتاده باشد.

پس از پایان مناقشه لیبی، آمریکا و سایر دولت های غربی تلاش کردند جلوی تکثیر این موشک ها را که از روی شانه پرتاب می شوند بگیرند ولی گمان می رود موفقیتشان در این زمینه محدود بوده است.

از این موشک ها در مناقشه در مالی در جنوب لیبی استفاده شده و کارشناسان اطلاعاتی اسراییل می گویند بسیاری از این موشک ها ممکن است از شبه جزیره سینا و نوار غزه سردرآورده باشند.

شاید مهمترین خطر افزایش استفاده از این موشک ها برای هواپیماها به خصوص هنگام بلند شدن و نشستن باشد. در سال ۲۰۰۳ یک موشک استرلا به طرف یک هواپیمای مسافربری اسراییلی شلیک شد ولی به هدف اصابت نکرد.

ورود این نوع موشک ها به صحنه های کارزار ممکن است به صنعت توریسم نیز لطمه بزند چون مقصد بسیاری از توریست ها مناطق تفریحی سواحل دریای سرخ واقع در جنوب شبه جزیره سیناست.

در ماه اکتبر گذشته،هواپیمای چارتر هلندی ترانس اویا، پروازهای خود به مقصد شرم الشیخ در جنوب شبه جزیره سینا را به دلیل خطر چنین حملاتی لغو کرد.

تغییر تاکتیکی

سرنگونی هلیکوپتر نیروی هوایی مصر در شبه جزیره سینا به معنای افزایش ناگهانی و قابل توجه مشکلاتی است که ارتش مصر با آن مواجه است.

محدود کردن استفاده از هلیکوپتر سبب خواهد شد در زمانی که تلفات سنگینی به نیروهای ارتش مصر در شبه جزیره سینا وارد می شود، توانایی ارتش برای حمله به مواضع شورشیان محدود شود.

ارتش مصر برای مقابله با یک چنین وضعیتی ممکن است ناچار شود تاکتیک های خود را تغییر داده و در صدد مدرنیزه کرده تجهیزات دفاعی ناوگان هلیکوپترهای کهنه روسی خود برآید.

حمله به هلیکوپتر ارتش مصر در حالی صورت گرفته که خشونت ها در این کشور در حال افزایش است. هفته پیش که مردم قاهره سومین سالگرد تظاهراتی را که به سقوط حکومت حسنی مبارک انجامید جشن گرفته بودند، ۴۹ نفر در جریان درگیری ها بر سر برکناری محمد مرسی جانشین حسنی مبارک کشته شدند.

یک روز بعد هم به یک اتوبوس حامل سربازان مصری در جزیره سینا حمله شد که موجب کشته شدن چهار سرباز شد.

جمعه گذشته نیز در اثر یک رشته بمبگذاری در قاهره ۶ نفر کشته شدند. یک پاسگاه پلیس ویران شد و به یک موزه اسلامی صدمه زیادی وارد شد.

مطالب مرتبط