صدور حکم اعدام ۱۴ نفر در بنگلادش به جرم قاچاق اسلحه به یک گروه شورشی در هند

مطیع الرحمان نظامی حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس حزب جماعت اسلامی بنگلادش گفته است که در مورد این حکم درخواست تجدید نظر ارایه خواهد داد

رئیس حزب جماعت اسلامی بنگلادش، بزرگترین حزب اسلامی این کشور، به اعدام محکوم شده است.

جرم مطیع الرحمان نظامی، قاچاق سلاح برای یک گروه شورشی در هند عنوان شده است.

۱۳ نفر دیگر که در بین آنها نام یک وزیر مشاور در امور کشور سابق هم دیده می‌شود، در بین محکومان قرار دارند.

گزارش شده است که این افراد در سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۴۰۰۰ قبضه سلاح را برای جدایی خواهان در ایالت آسام، هند قاچاق کرده‌اند.

آقای نظامی گفته است که در مورد این حکم درخواست تجدید نظر ارایه خواهد داد.

وی همچنین از سوی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی بنگلادش در خصوص جرایمی مربوط به دوران استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱، محکوم شده است.

وی ممکن است برای ارتکاب این جرایم به اعدام محکوم شود.

دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش توسط دولت به رهبری حزب حاکم عوامی لیگ شکل گرفته است، اما عملکرد آن به شدت مورد انتقاد احزاب و گروه‌های داخلی و گروه‌های حقوق بشری بوده که می‌گویند روند دادرسی در این دادگاه با ضوابط بین‌المللی انطباق نداشته است.

پیش از این، دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم جنگی در بنگلادش چند نفر دیگر از رهبران احزاب و تشکل‌های اسلامگرای این کشور را در ارتباط با جرایم جنگی در زمان استقلال بنگلادش از پاکستان متهم شناخته و تعدادی را به اعدام و عده ای را به حبس محکوم کرده است.

عبدالقادر ملا، از رهبران جماعت اسلامی بنگلادش سال گذشته میلادی به دلیل اتهام در جنایات صورت گرفته در جنگ استقلال این کشور متهم و به اعدام محکوم شد. آقای ملا در اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی اعدام شد.

آرای صادر شده توسط این دادگاه با اعتراض‌هایی رو به رو شده و از ژانویه امسال بیش از یکصد نفر در تظاهرات خشونت‌آمیز علیه احکام صادر شده کشته شده‌اند.

مقام‌های بنگلادش می‌گویند نزدیک به سه میلیون بنگلادشی در جنگ سال ۱۹۷۱ که منجر به جدایی پاکستان شرقی از پاکستان و تشکیل کشور مستقل بنگلادش شد، کشته شدند اما محققان مستقل می‌گویند که این رقم ۵۰۰ هزار نفر است.

مطالب مرتبط