خبرنگار نیویورک تایمز در چین مجبور به ترک این کشور شد

مقر نیویورک تایمز حق نشر عکس AP
Image caption وب سایت نیویورک تایمز در چین مسدود شده است

یک خبرنگار نشریه آمریکایی نیویورک تایمز به دلیل عدم تمدید ویزایش از سوی مقامات چینی، مجبور به ترک خاک این کشور شده است.

آستن رمزی، که برای مدت شش سال در چین مشغول به کار بود در ماه ژوئن و پس از پیوستن به تیم رسانه‌ای نیویورک تایمز، درخواست ویزا کرده بود. وی پیشتر برای مجله آمریکایی تایم کار می‌کرد.

آقای رمزی پس از آنکه مقامات چینی گفتند که ویزای او در زمان مقرر آماده نخواهد شد، مجبور شد خاک چین را ترک کند.

ناظران این اقدام مقامات چینی را به منزله اعمال محدودیتهای بیشتر بر فعالیت روزنامه‌‎نگاران خارجی در آن کشور ارزیابی می‌کنند.

کلوپ گزارشگران خارجی چین موسوم به "اف‌سی‌سی‌سی"، می گوید در ۱۸ ماه گذشته آقای آستن سومین خبرنگار نیویورک تایمز است که مقامات چینی به وی مجوز فعالیت خبرنگاری یا ویزای روزنامه‌نگار مقیم نداده‌اند.

گزارشی در خصوص دارایی‌های شخصی یکی از بستگان ون جیابو، نخست وزیر سابق چین در نیویورک تایمز در سال 2012 خشم مقامات چینی را برانگیخت.

وب سایت این رسانه آمریکایی از آن زمان تاکنون در چین مسدود بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در جریان یک کنفرانس خبری، آستین رمزی را به عدم رعایت قوانین ویزا متهم کرد و گفت آقای رمزی کارت خبرنگاری خود را تمدید و وضعیت کاری و اقامت خود در کشور را نزد مراجع مربوطه، به روز نکرده است.

در مقابل، اف‌سی‌سی‌سی اظهارات سخنگوی وزارت خارجه را مردود دانسته و گفته است که قوانین چین در این زمینه شفاف نیست و در هرحال، واکنش مقامات چینی در موارد مشابه بدینگونه نبوده است.