نگرانی آمریکا از 'تاخیر سوریه' در تحویل سلاح‌های شیمیایی

حق نشر عکس a

مقام‌های آمریکایی از "روند کند" تحویل تسلیحات شیمیایی سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار همکاری حکومت بشار اسد در این باره شده‌اند.

آمریکا می‌گوید سوریه تا کنون فقط چهار درصد از تسلیحات شیمیایی اعلام‌شده‌اش را تحویل داده است.

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده، گفته است که طرح مورد حمایت سازمان ملل متحد برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه از برنامه عقب افتاده و آمریکا در این باره "نگران" است.

آقای هیگل که به لهستان رفته است، در جمع خبرنگاران گفت دلیل تاخیر سوریه در اجرای تحویل تسلیحات شیمیایی را نمی‌داند اما تاکید کرد که سوریه باید این تاخیر را جبران کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت که از همتای روس خود خواسته است تلاش کند حکومت سوریه را به اجرای تعهداتش ترغیب کند.

وزارت امور خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای گفته است: "امروز یک ماه از ۳۱ دسامبر، موعد مقرر برای تحویل تسلیحات شیمیایی خطرناک سوریه، می‌گذرد و فقط شش روز به موعد تحویل کامل همه مواد شیمیایی مربوطه باقی مانده است."

اما برنامه از این زمان‌بندی عقب‌تر است.

براساس توافقی که سال گذشته میلادی و با میانجی‌گری آمریکا و روسیه به دست آمد، سوریه با نابودکردن تسلیحات شیمیایی خود موافقت کرد.

این توافق پس از آن حاصل شد که حمله شیمیایی مرگ‌بار در ماه اوت گذشته به حومه دمشق با واکنش تندی از سوی جامعه جهانی روبه‌رو شد.

براساس گزارش‌ها صدها نفر در جریان این حمله جان خود را از دست دادند.

قرار است ذخیره تسلیحات شیمیایی سوریه تا آخر ماه ژوئیه امحا شده باشد.

'مشکل' در تحویل تسلیحات شیمیایی

گفته می‌شود سوریه ۱۳۰۰ تن مواد شیمیایی برای تسلیحات دارد که گاز سارین و نوعی ماده قوی‌تر از گاز اعصاب موسوم به وی اکس (VX) از جمله این مواد است.

نخستین محموله ۱۶ تنی مواد شیمیایی سوریه روز هفت ژانویه از بندر لاذقیه به نیروهای بین‌المللی تحویل داده شد.

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی اعلام کرده است که یک محموله دیگر نیز روز ۲۷ ژانویه از سوریه رفته است.

این نهاد ناظر بین‌المللی که بر روند امحای زرادخانه شیمیایی سوریه نظارت دارد، در لاهه جلسه دارد تا درباره روند پیشرفت این فرآیند تبادل نظر کند.

رابرت میکولاک، نماینده آمریکا در این سازمان، در بیانیه‌ای گفته است که تلاش‌ها برای تحویل‌گرفتن مواد شیمیایی و مواد اصلی آن از سوریه به‌شدت با مشکل روبه‌رو است.

طبق توافق مورد حمایت سازمان ملل متحد درباره امحای زرادخانه شیمیایی سوریه، مقامات دمشق مسئول محموله‌بندی و انتقال امن تسلیحات شیمیایی به بندر لاذقیه در مدیترانه هستند.

دانمارک و نروژ با کشتی‌های باری و مشایعت نظامی این مواد را به ایتالیا منتقل می‌کنند؛ جایی که قرار است سوار یک کشتی باری دولت آمریکا شود تا در محوطه آب‌های بین‌المللی امحا شود.

یک دقیقه سکوت برای کشتگان

این اظهارات در شرایطی منتشر شده است که در شش روز گذشته نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان در مذاکرات صلح ژنو حاضر بوده‌اند.

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد درباره سوریه، به خبرنگاران گفته است که این دور از مذاکرات هم لحظات امیدبخشی داشته است و هم لحظاتی سخت.

آقای ابراهیمی گفت که طرفین مذاکرات روز پنج‌شنبه برای همه کشتگان بحران سوریه یک دقیقه سکوت کرده‌اند؛ فارغ از این‌که در کدام سمت ماجرا بوده‌اند.

در این درگیری‌ها که که از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده، بیش از یک‌صد هزار نفر از ابتدای بحران سوریه کشته شده‌اند و میلیون‌ها نفر دیگر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

قرار است این دور از مذاکرات معروف به ژنو ۲، روز جمعه پایان بگیرد.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه می‌گوید امیدوار است که در دور دوم مذاکرات دو طرف در هفته آینده، نتایج بیشتری حاصل شود.

در همین حال دیدبان حقوق بشر با انتشار گزارشی دولت سوریه را متهم کرده که هزاران خانه را در دمشق و حما "عمدا و غیرقانونی" تخریب کرده است.

براساس گزارش این سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر، تخریب خانه‌های مردم برای تنبیه غیرنظامیان مظنون به حمایت از شورشیان مخالف حکومت صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که تخریب بی‌دلیل بناهای و اموال متعلق به غیرنظامیان و تنبیه جمعی آنان از مصادیق جنایت جنگی محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط