دیده بان حقوق بشر: دولت سوریه هزاران خانه مسکونی را عمدا تخریب کرد

حق نشر عکس 2
Image caption ( عکس سمت چپ) مشاع الاربعین، شهر حما، سپتامبر ۲۰۱۲- (عکس سمت راست) همان منطقه در اکتبر ۲۰۱۲

دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی دولت سوریه را متهم کرده که هزاران خانه را در دمشق و حما "عمدا و غیرقانونی" تخریب کرده است.

براساس گزارش این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، تخریب خانه های مردم برای تنبیه غیرنظامیان مظنون به حمایت از شورشیان مخالف حکومت صورت گرفته است.

تصاویر ماهواره‌ای وسعت تخریب خانه های مسکونی با استفاده از مواد منفجره و بولدوزر در مناطق تحت کنترل شورشیان درشهرهای دمشق و حما در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ را نشان می دهد.

در این گزارش آمده است که تخریب بی دلیل بناهای و اموال متعلق به غیرنظامیان و تنبیه دسته جمعی آنان از مصادیق جنایت جنگی محسوب می‌شود.

دیده بان حقوق بشر این گزارش را در حالی منتشر کرده است که مذاکره نمایندگان دولت سوریه و مخالفان در ژنو به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران این کشور ادامه دارد.

دیده بان حقوق بشر در این گزارش به هفت مورد از تخریب گسترده خانه های مسکونی در دوره زمانی بین ژوئیه ۲۰۱۲ تا ژوئیه ۲۰۱۳ اشاره کرده است.

این گزارش نتیجه گرفته است که براساس تصاویر ماهواره ای، ویدیوهای اینترنتی و گزارش شاهدان عینی، نیروهای دولتی عامل ویرانی خانه های غیرنظامیان بوده اند.

این نهاد بین المللی همچنین گفته است که در تهیه این گزارش تخریب دست کم ۱۴۵ هکتار از مناطق مسکونی مورد بررسی قرار گرفته است. وسعت منطقه مورد بررسی برابر حدود ۲۰۰ زمین فوتبال است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که هزاران خانواده سوری در نتیجه سیاست تخریب اماکن غیرنظامی، خانه های خود را از دست داده اند.

دیده بان حقوق بشر از دولت سوریه خواسته است تا فورا به تخریب اماکن مسکونی که برخلاف قوانین بین المللی است پایان دهد و به قربانیان غرامت بپردازد یا برای آنها مسکن جایگزین تهیه کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است رسیدگی به اوضاع سوریه را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط