رئیس جمهور اوکراین مرخصی استعلاجی گرفت

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان خواستار برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور و برگزاری انتخابات هستند

ویکتور یانکوویچ ، رئیس جمهوری اوکراین که به دلیل ابتلا به عفونت حاد تنفسی و تب مرخصی استعلاجی گرفته است با صدور بیانیه ای و در مقابله با معترضان که خواستار کناره گیری او هستند، از دولتش دفاع کرده است.

این خبر در حالی اعلام شده که مخالفان، ساختمان های دولتی را در اشغال خود دارند و اعتراضات ضد دولتی در این کشور ادامه دارد.

معترضان همچنان خواستار برکناری رئیس جمهور اوکراین از قدرت و برگزاری انتخابات هستند.

پیشتر، پارلمان اوکراین در اقدامی برای پایان دادن به نا آرامی ها در کشور پیشنهاد رئیس جمهور را در مورد عفو مشروط فعالان و معترضان بازداشتی تصویب کرد، اما مخالفان گفته اند که همچنان به تجمعات اعتراضی ادامه می دهند.

براساس مصوبه پارلمان، آزادی بازداشتیان مشروط به آن است که احزاب مخالف از طرفداران خود بخواهند تمامی ساختمان‌های دولتی را که در اشغال دارند تخلیه کنند اما احزاب مخالف "آزادی مشروط" بازداشتیان را قابل قبول ندانسته‌اند. به خصوص طرفداران احزاب راستگرای تندرو هرگونه مصالحه با دولت کنونی را رد کرده و از هواداران خود خواسته‌اند اماکنی را که در تصرف دارند همچنان حفظ کنند و آماده مقابله با نیروهای پلیس باشند.

حق نشر عکس Getty
Image caption معترضان گفته اند که همچنان به اعتراضات ضد دولتی ادامه می دهند

روز سه شنبه (۲۸ ژانویه)، میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین که از دید برخی از مخالفان، حامی شدت عمل علیه معترضان محسوب می‌شد، از سمت خود کناره گرفت.

ساعاتی بعد، پارلمان این کشور قانونی را که حدود دو هفته پیش از آن برای محدود کردن حق تظاهرات و تجمعات اعتراضی تصویب کرده بود، به پیشنهاد رئیس جمهوری لغو کرد.

دولت اوکراین تاکید کرده که به هیچ صورت برای متفرق کردن تظاهرکنندگان به خشونت متوسل نمی‌شود، با این همه، درگیری‌های خیابانی تاکنون سه کشته برجای گذاشته است.

بحران کنونی اوکراین زمانی آغاز شد که دولت این کشور اعلام کرد از درخواست عضویت در اتحادیه اروپا منصرف شده و در عوض، ترجیح داده روابط تجاری و اقتصادی خود را با روسیه گسترش دهد. روسیه پیشنهاد کرده بود در ازای گسترش روابط با اوکراین، به این کشور کمک مالی کند.

به طور سنتی، بخش‌هایی از اوکراین طرفدار روابط نزدیک با روسیه و بخش‌های دیگر مخالف چنین وابستگی هستند.

مطالب مرتبط