درخواست ارتش اوکراین از رئیس‌جمهور برای بازگرداندن ثبات

یانوکوویج حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت اوکراین علاوه بر تظاهرات مخالفان با فشار نظامیان هم مواجه است

نظامیان اوکراینی خواستار تلاش رئیس جمهوری برای برقراری آرامش در کشور شده و یک فعال مخالف دولت از ربوده شدن و شکنجه خود خبر داده است.

روز جمعه، ١١ بهمن (٣١ ژانویه)، وزارت دفاع اوکراین با انتشار بیانیه‌ای از ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری، خواست تا برای حل بحران سیاسی جاری و بازگشت کشور به شرایط عادی تلاش کند.

در حالیکه اقدامات رئیس جمهوری اوکراین برای پایان دادن به چند هفته ناآرامی نتیجه‌ای نداده، این نخستین بار است که نظامیان نیز آشکارا وارد درگیری‌های سیاسی جاری می‌شوند.

در بیانیه وزارت دفاع آمده است که "پرسنل نظامی و غیرنظامیان عضو نیروهای مسلح از فرمانده کل قوا خواسته‌اند تا در چارچوب قوانین موجود، به اقدام عاجل برای تثبیت اوضاع کشور دست بزند." مطابق قانون اساسی اوکراین، فرماندهی کل قوا بر عهده رئیس جمهوری است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نظامیان اوکراینی خواستار تلاش دولت برای بازگرداندن آرامش به کشور شده اند

این بیانیه با اشاره با اشغال تعدادی از مراکز دولتی توسط تظاهرکنندگان مخالف دولت، گفته است که نیروهای مسلح "تصرف ادارات دولتی و ممانعت از خدمات کارکنان دولت مرکزی و مقامات محلی را غیرقابل قبول می‌دانند."

وزارت دفاع افزوده است که نظامیان معتقدند که "تشدید رویارویی سیاسی می‌تواند وحدت ملی و تمامیت ارضی اوکراین را به مخاطره اندازد."

در روزهای اخیر، آقای یانوکوویچ در تلاش برای فرونشاندن اعتراضات سیاسی، استعفای نخست وزیر را پذیرفته و توانسته است موافقت پارلمان برای لغو قانون محدودیت تظاهرات را کسب کند. نخست وزیر سابق به سختگیری در برابر مخالفان شهرت داشت.

روز پنجشنبه، ویکتور یانوکوویچ گفت که بروز "اشتباهاتی" در اقدامات دولت را انکار نمی‌کند و وعده داد که از این پس "تفاهم بیشتری با مطالبات و آمال مردم" از خود نشان دهد.

با اینهمه، احزاب مخالف و تظاهرکنندگان طرفدار آنان نرمشی از خود نشان نداده و گفته‌اند که همچنان به تظاهرات اعتراضی ادامه می‌دهند و اماکن دولتی و محل‌های تجمع خود را ترک نخواهند کرد. قرار است طی دو روز آینده، یکی از رهبران اصلی مخالف دولت به آلمان سفر و با مقامات ارشد اتحادیه اروپا و مقامات آمریکایی ملاقات کند.

'آدم‌ربایی و شکنجه' مخالفان

حق نشر عکس Reuters
Image caption بولاتوف توسط افراد ناشناس ربوده و به شدت شکنجه شد

در خبری دیگر در مورد اعتراضات اوکراین، دمیتری بولاتوف، یکی از فعالان سیاسی که از حدود یک هفته پیش ناپدید شده بود در مصاحبه با رسانه‌های گروهی، گفته است که افرادی او را ربودند و شکنجه کردند.

دمیتری بولاتوف، سی و پنج ساله که رهبر جنبش اعتراضی اتو میدان است، گفته است که هنگام شرکت در تظاهرات ضد دولتی در روز ٢٢ ژانویه ربوده شد. این انجمن از اعضای خود خواسته است از تظاهرات ضد دولتی حمایت کنند.

روز گذشته، آقای بولاتوف در نقطه‌ای در خارج از کیف، پایتخت، یافت شد در حالیکه صورتش به شدت زخمی شده بود. او گفته است که ربایندگان ناشناس او را به محلی نامشخص بردند، به شدت کتک زدند و به یک صلیب میخ کردند و تکه‌هایی از گوش و صورت او را جدا کردند. این مرد در مصاحبه با یک کانال تلویزیونی گفته است که در طول این مدت، تحت شکنجه شدید قرار داشته است.

به گفته خبرنگاران، در نقاط مختلف بدن دیمترو بولاتوف آثار ضرب و جرح شدید و بر کف دستهایش، که به شدت متورم است، آثار فرو رفتن میخ دیده می‌شود.

دیمترو بولاتوف گفته است که از هویت ربایندگان خود آگاهی ندارد اما مقامات پلیس اوکراین وعده داده‌اند که این آدم ربایی و اتهام شکنجه را به طور جدی مورد پیگیری قرار خواهند داد.

حق نشر عکس AP
Image caption با وجود تعهد دولت به خودداری از خشونت تظاهرات اوکراین تلفاتی هم داشته است

از زمان آغاز تظاهرات اعتراضی اوکراین گزارش‌هایی از حمله افراد ناشناس به معترضان و همچنین ناپدید شدن چتد تن از فعالان سیاسی انتشار یافته و افکار عمومی را تکان داده است به خصوص اینکه یکی از ربوده‌شدگان هنگام اسارت به قتل رسید.

بحران سیاسی اوکراین حدود دو ماه پیش و زمانی آغاز شد که دولت اعلام کرد مایل به گسترش روابط این کشور با اتحادیه اروپا و زمینه سازی برای عضویت آتی در این اتحادیه نیست بلکه ترجیح می‌دهد روابط سنتی اقتصادی و تجاری خود را با روسیه تقویت کند. دولت روسیه نیز اعلام کرد به منظور کمک به حل مشکلات اقتصادی اوکراین، اعتباری به مبلغ پانزده میلیارد دلار را در نظر گرفته است.

اعلام تغییر جهت در روابط خارجی اوکراین با اعتراض شماری از احزاب مخالف دولت مواجه شد که تاکید داشتند پیشرفت سیاسی و اقتصادی کشورشان مستلزم دوری از روسیه و اتحاد و همکاری نزدیک‌تر با اروپای غربی است. مخالفان به منظور فشار بر رئیس جمهوری برای تغییر تصمیم او، یک رشته تظاهرات خیابانی را سازمان دادند که به تصرف تعدادی از ساختمان‌های اداری دولتی و تجمع در نقاطی از پایتخت منجر شد و هنوز ادامه دارد.

ناآرامی سیاسی در اوکراین به طور مستقیم وارد رقابت بین قدرت‌های بزرگ اروپایی نیز شده است و اتحادیه اروپا در اقدامی که به حمایت از معترضان تعبیر شده، خواستار نرمش دولت در برابر مخالفان و تلاش برای مصالحه بین دو طرف بوده اما روسیه از دولت این کشور حمایت کرده است.

مطالب مرتبط