ودکا قاتل مردان روس

حق نشر عکس non

پژوهش‌ها حاکی از آن است که نوشیدن ودکا و دیگر مشروبات الکلی عامل مرگ شمار چشمگیری از مردان در روسیه است.

در تحقیقی الگوی نوشیدن الکل بیش از ۱۵۰ هزار مرد روس در سه شهر و ظرف بیش از ١٠ سال (بین سال‌های ١٩٩٩ و ٢٠١٠) مورد مطالعه قرار گرفت. در طول انجام این پژوهش از میان آنها ٨ هزار نفر درگذشتند که عامل مرگ آنها نیز بررسی شد.

برخی از افراد مورد مطالعه هر هفته چیزی حدود یک و نیم لیتر ودکا می‌نوشیده‌اند.

محققان نتیجه گرفته‌اند که ۲۵درصد مردان روس پیش از ۵۵ سالگی می‌میرند که در بساری موارد، عامل مرگ‌ آنها افراط در مصرف الکل است. این رقم در بریتانیا ٧درصد و در ایالات متحده ١درصد است.

امید به زندگی برای مردان روس ۶۴ سال است. به این ترتیب، روسیه یکی از بدترین ۵۰ کشور جهان از نظر امید به زندگی مردان محسوب می‌شود.

پروفسور ریچارد پتو، از دانشگاه آکسفورد و از دست اندرکاران این تحقیق، گفته است: "نرخ مرگ و میر در روسیه در ٣٠ سال گذشته به طور شدیدی نوسان داشته است و در عین حال محدودیت‌های مشروبات الکلی و ثبات اجتماعی در دوران گورباچف، یلتسین و پوتین با هم متفاوت بوده است. مهمترین عامل نوسان‌ نرخ مرگ و میر، نوسان در دسترسی و مصرف ودکا است."

او گفت افراط در نوشیدن ودکا در روسیه چشمگیر است و با بقیه اروپا تفاوت زیادی دارد

به گفته پرفسور پتو، اگرچه فرهنگ زیاده روی در مشروب خواری در لهستان و فنلاند هم رایج است اما باز هم نمی‌توان آن را با خطری که ودکا نوشیدن مردان روس را تهدید می‌کند مقایسه کرد.

این پژوهش می‌گوید به غیر از سرانه مصرف الکل، شکل مصرف آن نیز در افزایش مرگ و میر موثر است. عادت مرسوم در روسیه نوشیدن سنگین و افراطی در یک وعده و برای مستی شدید است که به گفته محققان آسیب زیادی به بدن می‌زند.

مطالب مرتبط