نبرد آگهی‌های بازرگانی در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی آمریکا

حق نشر عکس REX
Image caption نقش‌آفرینی اسکارلت جوهانسن برای او و شرکت شرکت اسرائیلی دردسرساز شد

دو تیم سیهاوکس از شهر سیاتل و برانکوز از شهر دنورعصر یکشنبه برای تصاحب ابرجام فوتبال آمریکایی در ایالت نیوجرسی به مصاف هم می‌روند.

سوپر باول یا ابرجام فوتبال آمریکایی مهم‌ترین رویداد ورزشی سال در آمریکاست و پیشبینی می‌شود بیشتر از ۱۱۰ میلیون نفر در سراسر این کشور مسابقه بین تیم‌های سیهاوکس و برانکوز را از تلویزیون تماشا کنند.

فوتبال آمریکایی محبوب‌ترین ورزش در ایالات متحده است و رقم بالای بیننده تلویزیونی این مسابقه باعث شده این روز به مهمترین روز در پخش آگهی‌های تلویزیونی تبدیل شود.

سوپرباول امسال از شبکه فاکس پخش می شود.

در خلال پخش این مسابقه قرار است ۶۰ آگهی متعلق به ۳۵ شرکت پخش شود. متوسط هزینه پخش هر آگهی سی ثانیه‌ای ۴ میلیون دلار عنوان شده است.

شرکت‌های آگهی‌دهنده همانند سال‌های گذشته سعی کرده‌اند با به کارگیری حداکثر خلاقیت و بسیج لشکری از شخصیت‌های هنری و ورزشی توجه خریداران را به کالای خود جلب کنند.

بازیگران و ورزشکارانی مانند دیوید بکهام، آرنولد شوارزنگر، لورنس فیشبورن و اسکارلت جوهانسن از جمله کسانی هستند که در آگهی‌های تلویزیونی امسال نقش‌آفرینی کرده‌اند.

علاوه بر این شخصیت‌های شناخته شده، کودکان، سگ‌ها و حتی کارمیت، قورباغه مجموعه خیابان سسمی هم در این تبلیغات نقش دارند.

بسیاری از این آگهی‌ها در روزهای گذشته به صورت آنلاین پخش شده‌اند و توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کرده‌اند.

یکی از پرطرفدارترین آگهی‌هایی که در گزارش‌های متعدد به آن بارها اشاره شده، آگهی شرکت آنهاوزر-بوش، تولیدکننده آبجوی بادوایزر است.

در این آگهی دوستی یک توله سگ از نژاد لابرادور طلایی با یک اسب اسکاتلندی که از نمادهای مرتبط با آبجوی بادوایزر است، به تصویر کشیده شده است.

آرنولد شوارزنگر، بازیگر فیلم ترمیناتور و فرماندار سابق کالیفرنیا نیز با دریافت سه میلیون دلار در یک آگهی دیگر بادوایزر حضور یافته است.

آگهی دیگری که مورد توجه قرار گرفته، مربوط به خوراکی صبحانه چیریوز است که خانواده‌ای دو نژادی را به تصویر می‌کشد که در آن پدر خانواده می خواهد به دختر خردسالش درباره برادری که به زودی پا به دنیا می گذارد، توضیح دهد؛ دختر از پدرش قول می‌گیرد که علاوه بر برادر، صاحب یک توله سگ هم بشود.

شرکت خودروسازی کیا نیز برای تبلیغ خودروی کی ۹۰۰ لورنس فیشبورن، بازیگر نقش مورفئوس فیلم ماتریکس را به خدمت گرفته است.

فروشگاه زنجیره‌ای اچ اند ام که فروشنده لباس و وسایل تزئینی شخصی است، در آگهی خود دیوید بکهام نیمه عریان را به خدمت گرفته و به علاقمندان امکان داده تا همزمان از طریق تلویزیون هوشمند سفارش لباس دهند.

جنجال گازدار

حق نشر عکس REX
Image caption تیم برانکوس تاکنون دو بار قهرمان سوپرباول شده است

در روزهای گذشته انتشار یکی از آگهی‌های تهیه شده برای سوپرباول که مربوط به یک شرکت اسرائیلی است، جنجال‌آفرین شده است.

در آگهی شرکت سودا استریم، اسکارلت جوهانسن، بازیگر و خواننده ۲۹ ساله آمریکایی برای یک دستگاه خانگی تولید نوشابه گازدار تبلیغ می کند.

این آگهی که باعث انتقاد بنگاه خیریه آکسفام در بریتانیا از خانم جوهانسن شده بود در نهایت موجب جدایی این هنرمند آمریکایی از آکسفام شد.

آکسفام گفته بود مشارکت در تهیه آگهی تبلیغاتی سودا استریم که کارخانه‌ای در شهرک‌های یهودی نشین دارد، با سفیر حسن نیت آکسفام بودن، در تناقض است.

اسکارلت جوهانسن در هشت سال گذشته به عنوان سفیر جهانی آکسفام مشغول فعالیت‌های بشردوستانه بوده است.

از سوی دیگر شبکه فاکس پخش این آگهی را به خاطر کنایه زدن به کوکاکولا و پپسی ممنوع کرده است.

اسکارلت جوهانسن در پایان آگهی سودا استریم با غمزه برای این دو شرکت نوشابه‌سازی ابراز تاسف می‌کند.

میلیون‌ها نفر این آگهی را در یوتیوب تماشا کرده‌اند.

مطالب مرتبط