مجازات اعدام در آمریکا بار دیگر بحث انگیز می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption با آن که دادستان کل آمریکا خواهان مجازات مرگ برای جوهر سارنایف شده، هیچ معلوم نیست که متهم عملا اعدام شود

موضوع مجازات اعدام در آمریکا بار دیگر بحث انگیز شده است. از سال ۱۹۸۸ که مجازات مرگ در سطح دولت مرکزی (فدرال) دوباره برقرار شد، دادستان های کل کشور در مورد ۵۰۰ متهم مجوز اعدام صادر کرده‌اند. حالا یک نفر دیگر به این فهرست اضافه شده است: جوهر سارنایف، متهم بمب گذاری در ماراتن بوستون.

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا، در بیانیه ای اعلام کرد که در مورد درخواست اعدام برای جوهر سارنایف تصمیم گرفته است.

دادستان کل آمریکا این تصمیم را بعد از بررسی این موضوع گرفت که آیا عوامل تشدید کننده جرم – از جمله کشتار بی هدف و ناقص کردن افراد بیگناه - حکم اعدام را توجیه می کند، یا این که عوامل مخففه – از جمله این که آقای سارنایف هنگام ارتکاب جرم نوزده ساله بوده و زیر نفوذ برادر بزرگترش قرار داشته – قوی تر است.

ولی با آن که دادستان کل خواهان مجازات مرگ شده، هیچ معلوم نیست که متهم عملا اعدام شود، چرا که قطعی شدن و اجرای حکم اعدام در آمریکا فرایندی بسیار طولانی و پر هزینه است، تا در این موارد یقین حاصل نشود، هیچ متهمی اعدام نمی شود.

از ۵۰۰ متهمی که حکم اعدام فدرال گرفته اند، تنها سه نفر به این مجازات رسیده اند که آخرین شان ده سال پیش اعدام شد.

در سال گذشته میلادی (۲۰۱۳)، ۳۹ مجرم اعدام شدند، در حالی که ۳۱۰۸ نفر در انتظار حکم اعدام هستند. به بیان آماری، میزان اعدام در آمریکا کمتر از دو درصد است. بر اساس متمم هشتم قانون اساسی آمریکا، مجازات مرگ عملا محدود به قتل‌های عمد سبعانه توسط مجرمانی می شود که از سلامت عقل برخوردار باشند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اریک هولدر گفته است که شخصا مجازات مرگ را تایید نمی کند، با این همه، در چند مورد، مجوز اعدام صادر کرده است و همچنان که انتظار می رفت، در مورد متهم بمب گذاری بوستون نیز همین کار را کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption جوهر سارنایف و برادرش

در آمریکا، روند درخواست مجازات اعدام، با توصیه یک دادستان فدرال به دادستان کل آغاز می شود. در این مورد، کارمن اورتیز، دادستان منطقه ماساچوست، خواهان مجازات اعدام برای آقای سارنایف شده است، کسی که متهم است در ماه آوریل سال گذشته، با بمب گذاری در نزدیکی خط پایان مسابقه دو ماراتن بوستون، مرکز ایالت ماساچوست، سه نفر را کشته و بیش از ۲۶۰ نفر را زخمی کرده است.

در عملیات تعقیب و گریز پس از انفجار بمب هم یک مامور پلیس کشته شد. در جریان این عملیات، تیمور، برادر ۲۶ ساله جوهر، به ضرب گلوله از پا در آمد. پلیس جوهر را که در قایقی مخفی شده بود، دستگیر کرد. جوهر سارنایف ابراز بیگناهی کرده و فعلا در بازداشت دولت فدرال به سر می برد. هنوز تاریخی برای محاکمه او تعیین نشده است.

مجازات اعدام از سال ۱۹۴۷ تا کنون در ایالت ماساچوست اجرا نشده، و از سال ۱۹۸۴ هم قانونا در این ایالت ممنوع شده است. ولی از آنجا که آقای سارنایف طبق قوانین فدرال متهم شده، ممکن است به مرگ محکوم شود.

خانم اورتیز برای تصمیم گیری در مورد توصیه مجازات مرگ به دادستان کل، نظر بستگان قربانیان و نیز مجروح شدگان بمب گذاری را جویا شده است. خانواده های قربانیان و مجروحان عمدتا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند.

تابستان گذشته، مادر کریستل کمبل، زن ۲۹ ساله ای که در نزدیکی خط پایان ماراتن کشته شد، به روزنامه ی بوستون گلوب گفت که هر چند از قدیم مخالف اعدام بوده، ولی در موضع خود بازنگری کرده و تحت شرایط موجود، مجازات "چشم در برابر چشم" را مناسب می داند. خانواده های دو قربانی دیگر بمب گذاری، از گفتگو با رسانه ها خودداری کرده اند.

اکنون که درخواست مجازات اعدام برای آقای سارنایف تایید شده و باید محاکمه ای برای او برگزار شود، نخستین مشکل، یافتن هیئت منصفه ای خواهد بود که حاضر به دادن حکم اعدام باشد. هر کسی که مخالف مجازات مرگ باشد، رد صلاحیت خواهد شد. در مرحله ی بعدی، حتا اگر متهم محکوم به اعدام شود، همه ۱۲ عضو هیئت منصفه باید به اتفاق آرا این تصمیم را تایید کنند.

با روشن شدن محکومیت های نادرست، مسائل نژادی، تاخیرهای درازمدت و هزینه های هنگفت، فضای سیاسی چندان برای مجازات مرگ مساعد نیست و هیئت های منصفه فدرال بیشتر به دادن حکم حبس ابد بدون امکان عفو گرایش دارند. آمار نشان می دهد که از سال ۲۰۰۰ تا کنون، هیئت های منصفه حبس ابد را به نسبت دو به یک، بر اعدام ترجیح داده اند.

با همه اینها، بر اساس یک نظرسنجی که بهار گذشته از سوی روزنامه واشنگتن پست و شبکه تلویزیونی ای بی سی انجام شد، هفتاد درصد مردم آمریکا موافق اعدام جوهر سارنایف هستند. جالب آن که در ایالت ماساچوست، که بمب گذاری انجام شده، وضع متفاوت است. بر پایه نظرسنجی روزنامه بوستون گلوب در پاییز گذشته، ۵۷ درصد از اهالی این ایالت طرفدار حبس ابد متهم، بدون امکان عفو هستند.

مطالب مرتبط