جان کری از روسیه خواست روند تخریب سلاح های شیمیایی سوریه تسریع شود

حق نشر عکس AFP

وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در باره عدم پیشرفت مذاکرات صلح سوریه با هم صحبت کرده‌اند.

جان کری در دیدار با سرگئی لاوروف در کنفرانس امنیتی مونیخ از وی خواست دولت سوریه را وادار کند که به روند تحویل ذخیره سلاح های شیمیایی خود سرعت بدهد.

چند روز پیش نیز چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، گفت که طرح مورد حمایت سازمان ملل متحد برای امحای تسلیحات شیمیایی سوریه مطابق برنامه زمانی پیش نرفته و آمریکا در این باره نگران است.

براساس توافقی که سال گذشته میلادی و با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمد، سوریه با نابودکردن تسلیحات شیمیایی خود موافقت کرد.

این توافق پس از حمله شیمیایی مرگبار ماه اوت گذشته به حومه دمشق حاصل شد که گفته می‌شود صدها نفر در اثر آن کشته شدند.

سلاح‌های شیمیایی سوریه قرار است تا ۳۰ ژوئن (پنج ماه دیگر) از این کشور منتقل و نابود شود.

بر اساس طرح سازمان ملل، مقام‌های سوریه مسئول بسته بندی و انتقال امن این سلاح‌ها به بندر لاذقیه در دریای مدیترانه هستند و دانمارک و نروژ این مواد را به ایتالیا منتقل می‌کنند. تسلیحات شیمیایی سوریه سپس توسط آمریکا در محوطه آب‌های بین‌المللی امحا می‌شود.

بحران سوریه و گفت‌وگوهای اخیر ژنو در مورد این کشور که دیشب بدون نتیجه پایان یافت، از محورهای اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ است.

جان کری و سرگئی لاوروف در مونیخ با بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل و اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل در امور سوریه دیدار کردند.

اخضر ابراهیمی در کنفرانس مونیخ اذعان کرد که مذاکرات ژنو پیشرفت ناچیزی داشته است.

آقای ابراهیمی و چند نفر دیگر همچنین در مورد وضعیت آوارگان سوری و آن دسته از مردم این کشور که در جنگ گیر افتاده‌اند، ابراز نگرانی کردند.

کنت رات، رییس سازمان دیدبان حقوق بشر، خواهان تصویب یک قطعنامه الزام‌آور سازمان ملل شد که بر اساس آن مرزهای سوریه به روی کمک های انسان‌دوستان باز شود.

گفت‌گوهای هسته ای ایران و مذاکرات متوقف شده اسرائیل و فلسطینی ها از دیگر محورهای کنفرانس امنیتی مونیخ است. در این کنفرانس در باره بحران اوکراین و رسوایی اطلاعاتی آمریکا نیز بحث می‌شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ، همه ساله برای بررسی مسائل مهم نظامی و سیاسی جهان در این شهر آلمان برگزار می‌شود.

علاوه بر دبیر کل سازمان ملل متحد، رهبران بیست کشور جهان و ده‌ها تن از سران نهادهای بین‌المللی و اعضای کمیسیون اروپا و تحلیلگران نظامی در این کنفرانس حضور دارند. از ایران، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه به مونیخ رفته است.

پنجاهمین کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه (۳۱ ژانویه، ۱۱ بهمن) آغاز شد و یکشنبه به کار خود پایان می‌دهد.

مطالب مرتبط