طالبان پاکستان نمایندگان خود را برای مذاکرات با دولت معرفی کرد

طالبان حق نشر عکس
Image caption طالبان می‌گوید که نمایندگان آنها می‌توانند با دولت وارد مذاکره شوند

طالبان پاکستان پنج نفر را در قالب کمیته‌ای به عنوان نماینده خود برای انجام مذاکرات با دولت پاکستان تعیین کرده است.

شاهدالله شاهد، سخنگوی طالبان پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفته است که "اعضای این کمیته با نمایندگان معرفی شده (به همین منظور) از سوی دولت و به نمایندگی از طالبان وارد گفتگو خواهند شد."

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، مولانا عبدالعزیز، روحانی ارشد مسجد سرخ اسلام آباد، مولانا سمیع الحق، مفتی کفایت الله و پروفسور ابراهیم خان اعضای کمیته معرفی شده از سوی طالبان هستند.

این درحالی است که بر اساس گزارشها به نقل از آقای عمران خان گزارش شده است که طالبان بهتر است نماینده‌ای از سوی خود را برای این مذاکرات معرفی کنند. در همین رابطه این حزب در بیانیه‌ای گفته است که آقای خان ترجیح می‌دهد در روند کمک به پیشبرد این مذاکرات در نقش دیگری فعالیت داشته باشد.

حزب آقای عمران خان از حامیان سرسخت مذاکرات با طالبان است.

این تحول پس از آن صورت می‌گیرد که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، پیشتر ( چهارشنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴ - ۰۹ بهمن) د ستور تشکیل کمیته‌ای برای انجام مذاکرات با طالبان، داد.

براساس گزارشها ۴ نفر عضو این کمیته معرفی شده از سوی دولت هستند.

عرفان صدیقی از معاونان آقای شریف، محمد عامر از اعضای سابق سازمان استخباراتی کشور، رحیم الله یوسف‌زی روزنامه‌نگار و رستم شاه مهمند سفیر سابق پاکستان در افغانستان از اعضای این کمیته هستند که تحت نظر وزارت کشور پاکستان فعالیت می‌کنند.

آقای شریف که در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کرد تاکید کرد که دولت او می‌خواهد تا پیش از انجام یک عملیات نظامی علیه ستیزه جویان، بار دیگر شانس مذاکرات را بیازماید.

فشار بر دولت آقای شریف برای اتخاذ تصمیم علیه فعالیت ستیزه جویان افزایش یافته است.

مطالب مرتبط