علیرغم اعتراضات مخالفان دولت اوکراین، ویکتور یانکوویچ به سرکار باز می‌گردد

حق نشر عکس AP

ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهور اوکراین، پس از چهار روز مرخصی استعلاجی بار دیگر به سر کار بر می گردد. این در حالی است که معترضان ضددولتی همچنان خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

آقای یانکوویچ در روزهای گذشته به دلیل عفونت حاد تنفسی مرخصی استعلاجی گرفته بود.

در غیاب آقای یانکوویچ، روز گذشته (یکشنبه ۲ فوریه) هزاران مخالف دولت تجمعات اعتراض آمیزی را در کی‌یف، پایتخت برگزار کردند.

براساس گزارش‌های دریافتی رهبران مخالفان با برگزاری گفتگوهایی با مقامات غربی خواستار میانجیگری آنها در بحران فعلی در کشور شدند.

در همین حال روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرده که آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد اعطای وامی به اوکراین که با بدهی‌های زیاد روبروست، در حال مذاکره هستند.

یک مقام آمریکایی گفته است که اعطای این وام در صورتی محقق خواهد شد که مقامات اوکراینی دست به اصلاحاتی واقعی در کشور بزنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان کنفرانسی امنیتی که در مونیخ برگزار شد، اوضاع اوکراین و آینده آن کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

پیشتر گفته شد که دیمیتری بولاتوف، یکی از فعالان سیاسی اوکراینی و از چهره‌های برجسته در اعتراضات ضددولتی که به گفته او توسط افراد نا‌شناس ربوده و شکنجه شده بود، برای معالجه به ریگا، پایتخت لتونی، می‌رود.

آقای بولاتوف، ۳۵ ساله، یکی از رهبران جنبش اعتراضی 'اتو میدان' است که اعضای آن عمدتا راننده هستند و در جریان اعتراضات از اردوگاه معترضان محافظت می‌کنند.

دیمیتری بولاتوف می‌گوید که روز ٢٢ ژانویه در حین شرکت در تظاهرات، ربوده شده است. او پس از حدود هشت روز در حومه کی‌یف پیدا شد.

از ماه نوامبر ۲۰۱۳ که رئیس جمهوری اوکراین با امضا نکردن یک توافقنامه فراگیر با اتحادیه اروپا با برنامه دراز مدت پیوستن این کشور به این اتحادیه مخالفت کرد، اوکراین دستخوش تظاهرات و اعتراضات گسترده جمعی بوده است.

مطالب مرتبط